وابستگی احساسی، چرا به چیزهای مختلف وابسته میشوید ؟ چطور وابستگی خود را از بین ببرید ؟

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 23 ثانیه

تعلق و وابستگی احساسی به چیزهای مختلف

چرا برخی از مردم، به شدت وابسته میشوند ؟

وقتی حس تشنگی داشته باشید، احتمالا مشکلی در دسترسی به آن نداشته و به سرعت تشنگی خود را رفع خواهید کرد. به همین علت در 7 روز هفته و در 24 ساعت، هرگز از آن دور نخواهید ماند. حالت دقیقا مشابهی درباره نیازهای روانی افراد نیز وجود دارد. تا زمانی که یک نیاز برآورده نشده است، مردم به چیزهایی که به آنها کمک میکند نیازشان را رفع کنند، وابسته خواهند شد.

نیازهای روانشناسی و وابستگی احساسی

یک مرد که علاقه زیادی به پز دادن دارد، ممکن است عاشق یک زن خیلی زیبا شود. زیرا او میخواهد با استفاده از او، پز بدهد. ممکن است برای برخی افراد، این مساله عجیب باشد اما از دید یک روانشناس، این مساله یک راه معمول برای جبران این نیاز است.

برخی اوقات، ما به افراد وابسته میشویم، فقط به این علت که به ما کمک میکنند نیازهای روانشناسی خود را برطرف کنیم. برخی افراد، به دیگران وابسته میشوند، فقط به این علت که آنها باعث میشوند که فرد حس ارزشمند بودن را نسبت به خود پیدا کند. گروهی دیگر ممکن است به این علت به دیگران وابسته شوند که آنها صمیمیت احساسی شان را فراهم میکنند. و گروه دیگری نیز ممکن است وابسته به دیگران شوند، زیرا آنها منبع تامین نیازهای دیگرشان هستند.

مثلا، تنها راه برای رهایی از وابستگی به یک فرد، این است که اول علت وابستگی خود به او را بیابید، سپس سعی کنید آن نیاز روانشناسی را از طرق دیگری تامین کنید.

برخی افراد به غذا وابسته شده و چاق میشوند نه به این علت که عاشق غذا هستند، بلکه به این علت که غذا باعث تولید هورمونهایی در بدن آنها میشود که ضد استرس و افسردگی است.

برخی افراد به برخی برند ها وابسته میشوند زیرا آن برند به آنها کمک میکند که در مقابل دیگران، ارزشمند دیده شوند، نه به خاطر اینکه واقعا عاشق آن برند هستند.

علت وابستگی انسانها به برخی چیزها این است که به ما کمک میکنند نیازهای روانشناسی خود را رفع کنیم. اما بر خلاف نیازهای فیزیکی، که میتوانند چند ساعت یکبار تامین شوند، نیازهای روانشناسی، 7 روز هفته و در تمام 24 ساعت باید تامین شوند به همین علت وابستگی شدیدی را ایجاد میکنند.

وابستگی سالم و وابستگی ناسالم

اگر علت وابستگی شما به دوستانتان این است که حس تنهایی شما را پر میکنند، این وابستگی، سالم است. اما اگر به این دلیل به چیزی وابسته اید که کمک میکند از حال بد درونی خود فرار کنید، این وابستگی شما ناسالم است.

بصورت یک قانون کلی، وابستگی های ناسالم، آنهایی هستند که برای مخفی کردن و پوشاندن مشکلات حقیقی که با آنها مواجه شده اید پیش می آیند. یک وابستگی سالم، آن وابستگی است که برای حل مستقیم مشکلات ایجاد شده است.

برای اینکه زندگی بهتری داشته باشید، وابستگی های ناسالم خود را با وابستگی های سالم جایگزین کنید بدین ترتیب زندگی بهتری خواهید داشت.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع