رویای شفاف (Lucid Dream) چیست ؟ چگونه آنچه در خواب میبینید را کنترل کنید ؟

زمان لازم برای مطالعه : 4 دقیقه و 9 ثانیه

خوابهای شفاف چه هستند ؟

زمانی که در حین خواب، آگاه میشوید که درحال خواب دیدن هستید(اما کماکان در خواب هستید)،به این حالت،رویای شفاف گفته میشود.

رویای شفاف،عمل دیدن خواب،با درک اینکه در حال خواب دیدن هستید است.این نوع خواب میتواند فراگرفته شود و در مواقع مشخص ، ایجاد شود.برخی مردم حتی میتوانند خوابهایشان را کنترل کنند.با انجام تمرینهایی شما خواهید توانست خوابهای خود را کنترل کرده و همان چیزی را خواب ببینید که دوست دارید.

دیدن رویای شفاف،یک مهارت مانند یادگیری یک زبان خارجی یا نوشتن به زبان خارجی است که هر کسی میتواند آنرا فرا بگیرد با این تفاوت که یادگیری آن بسیار راحت تر است.

تصور کنید که چقدر خارق العاده خواهد بود اگر بتوانید هنگام خواب،چیزهایی که میبینید را کنترل کنید ! یا کسی را ببینید که عاشقش هستید ! در ادامه مطلب همراه ما باشید !

مزایای دیدن خوابهای شفاف و یادگیری آن چیست ؟

علاوه بر اینکه میتوانید تفریح فوق العاده ایی را تجربه کنید،این نوع خوابها میتوانند فواید و کاربردهای بسیاری داشته باشند .برخی مزایای خوابهای شفاف عبارتند از :

 1. کمک در رسیدن به اهداف : تصور کردن،یکی از تکنیک های بسیار مشهور و معروف است که میتواند به مردم کمک کند به اهدافشان برسند.وقتی کسی خود را حین رسیدن به هدف تصور میکند،در واقع،درحال دادن پیغام و جهت به ضمیر ناخودآگاه خود است تا برای رسیدن به آن هدف،در جهت مناسب،گام بردارد.در این حالت،ضمیر ناخودآگاه فرد،باتوجه به تصاویری که در آن وجود دارد،عمل خواهد کرد.حال تصور کنید که همه خوابهای شما هر وقت که اراده میکنید،با کیفیت بسیار بالا،در جهت چیزی باشد که میخواهید به آن برسید ! تصور کنید چه انگیزه ایی را از دیدن این خوابها کسب خواهید کرد !
 2. نجات از کابوسها : اگر بدانید که فقط درحال خواب دیدن هستید و روی خوابهای خود کنترل دارید،در این حالت قطعا کابوس دیدن مشکل خاصی نخواهد بود زیرا شما میتوانید آنها را کنترل کنید یا از آنها جلوگیری کنید.
 3. بدست آوردن تجربه : ضمیر ناخودآگاه شما نمیتواند بین یک تجربه واقعی و خواب شفاف تمایز قائل شود.به همین علت است که وقتی یک فیلم ترسناک یا خواب ترسناک میبینید ، ضربان قلب شما افزایش میابد.به همین علت هر آنچه که در خواب ببینید،در ضمیر ناخودآگاه شما باقی خواهد ماند بطوریکه گویی یک تجربه واقعی بوده است.در خوابهای شفاف شما میتوانید شرایط مختلفی را به انتخاب خود ایجاد کرده و از آن ، یاد بگیرید و تجربه کسب کنید.حتی ممکن است بخواهید تمرینهای ورزشی،مطالعات یا غیره را در خواب خود جای دهید یا به حل یک سوال بصورت بسیار سرگرم کننده ایی بپردازید ! مثلا میتوانید یک مساله فیزیک را در خواب حل کنید ! با این تفاوت که همه اجسام موجود در آن را کاملا تصور کنید و با کیفیت بالا به حل آن بپردازید !
 4. برای خواب خود ، فیلمنامه بنویسید : کسانیکه این قابلیت را بدست می آورند،میتوانند برای خوابهای خود،سناریو بچینند و مرحله به مرحله تعیین کنند که میخواهند چه کنند !
 5. یک سوم عمرشما در خواب سپری میشود ! اگر ۸۰ سال را عمر متوسط در نظر بگیریم،این موضوع بدین معناست که حدود ۲۶ سال از عمر این انسان،بدون توجه و آگاهی سپری میشود ! منظور این نیست که این ۲۶ سال تلف میشود ، بلکه میدانیم خوابیدن یک نیاز اصلی برای مغز ماست و بدون آن نمیتوانیم برای مدت زیادی زندگی کنیم.
 6. درمان بزرگترین ترسهایتان در محیطی امن : در این نوع خوابها،شما میتوانید با بزرگترین ترسهای خود مواجه شده و در عین حال که خیالتان از خواب بودن آنها راحت است،تواناییهای خود را بالاتر ببرید.مثلا ممکن است بخواهید ترس صحبت کردن خود در جمع های بزرگ را از بین ببرید یا اینکه چاره ایی برای فوبیاها و ترسهای دیگر خود(مانند ترس از برخی حیوانات) بیابید.زیرا میتوانید آنها را در محیط امنی مانند خواب،تجربه کنید.
 7. لذتهای غیر قابل تصور را تجربه کنید ! کسانیکه یاد میگیرند خوابهای شفاف ببینند،میتوانند لذت پرواز(با خیال راحت از اینکه میدانند همه چیز فقط یک خواب است)،قدم زدن در ساحل،بودن کنار کسی که عاشقش هستند،خوردن خوشمزه ترین غذاها و یا قدم زدن در شهر مورد نظر خود را تجربه کنند.
 8. شما میتوانید با افراد مورد نظرتان ملاقات داشته باشید ! مثلا ممکن است بخواهید با انیشتین یا سایر افراد ملاقات داشته و یا شخصیت مورد نظر خود را در خواب ببینید و با او تعامل داشته باشید !
 9. در زمان سفر کنید : کسانی که این مهارت را دارند،میتوانند در گذشته یا آینده سفر کنند و مثلا به زمانهای کودکی خود بازگردند یا به خاطره دلخواه مورد نظر خود بازگردند و با کیفیتی در حد واقعیت ! آنر ا تجربه کنند.البته باید بدانید که از نظر علمی،همه این موارد درون مغز رخ میدهد اما برای شخصی که آنرا تجربه میکند،دقیقا همانند واقعیت است.
 10. مهارتهای خود را در خواب نیز افزایش دهید : مثلا یک ورزشکار میتواند در خواب نیز به تمرین بپردازد و با این کار،مهارتهای خود را گسترش دهد.نتایج تمرینها دقیقا در واقعیت نیز همراه خواهد بود و رخ خواهد داد که این به معنای رشد و پیشرفت بسیار سریعتر ورزشکار است.
 11. دوباره در خواب ، با افرادی که عاشقشان بودید همراه شوید : با رویاهای شفاف میتوانید مجددا در کنار کسی که در گذشته دوستش داشتید بروید و مجددا حضور او را با همه جزییات در کنار خود حس کنید.حتی میتوانید فردی را که از دنیا رفته است و دیگر کنارتان نیست را ببینید و کنار او آرام بگیرید.
 12. خلاقیت خود را افزایش دهید : در یک خواب شفاف،شما میتوانید با همه قوای خلاق ضمیر ناخودآگاه خود در تماس قرار بگیرید و مجددا با آن انس یابید .این موضوع میتواند باعث رسیدن به نکات علمی یا راه حلهای خلاقانه ایی برای مشکلات زندگی واقعی شما باشد.

رویاهای شفاف و کابوسها

نکته مهمی که درباره خوابها باید بدانید،این است که خوابها،حاوی پیغامهایی از سوی ضمیرناخودآگاه شما هستند.بعضا ضمیر ناخودآگاه شما قصد دارد چیزی را به شما توسط تکرار یک کابوس اطلاع دهد،در این موارد،بهتر است به رفع علت اصلی بپردازید نه اینکه بخواهید با استفاده از کنترل خوابهایتان،آنرا سرکوب کنید.در این حالت،شما فقط درحال مسدود کردن کانال ارتباطی بین ضمیر خود اگاه و ناخودآگاه خود هستید که این مورد باعث خواهد شد که درک کاملی از خود پیدا نکنید.

 تست بیدار بودن و کنترل خوابهای شما

اگر میخواهید بتوانید خوابهایتان را کنترل کنید،باید اول یاد بگیرید که مرتب و در زمانهای مختلف، چک کنید که آیا بیدار هستید یا خیر.یکی از معروف ترین این متد ها این است که مدام و در زمانهای مختلف روز،هوشیار بوده و وقتی بیدار هستید،مدام از خود بپرسید : آیا من بیدار هستم ؟ و برای اثبات اینکه بیدار هستید،میتوانید چیزی را روی دست خود بنویسید تا مطمئن شوید بیدار هستید.با انجام منظم همین تمرین ساده،متوجه خواهید شد که تست بیدار بودن را ، حتی در خواب نیز انجام میدهید و بدین ترتیب حین خواب نیز متوجه خواهید شد که هرآنچه میبینید،فقط یک خواب است !

تلقین کردن

تلقین کردن یکی از روشهای بسیار قدرتمندی است که با استفاده از آن میتوانید یک رویای شفاف را به وجود آورید.فقط کافیست قبل از اینکه به خواب بروید،بگویید و به این فکر کنید که : من یک خواب شفاف خواهم دید و آنرا به خاطر خواهم سپرد و در حین آن آگاه خواهم بود.

نوشتن جزییات رویاهایتان در یک دفترچه و تلاش برای به خاطر آوردن آنها

با نوشتن جزییات رویاهایتان پس از هر بار بیدار شدن از خواب،به مغز خود این فرمان را میدهید که رویاها هم به اندازه واقعیت مهم هستند و بدین ترتیب ذهن شما تلاش خواهد کرد که هوشیاری خود را حین خواب نیز حفظ نماید.

تکنیک تنظیم سیکل خواب

متدی برای کنترل رویاهاست که توسط دنیل لاو گسترش یافته است.ایده اصلی این تکنیک این است که درک کنید شما در بخش پایانی شب،خواب میبینید زیرا در آن زمان سیکل REM بلندترین است و احتمال خواب دیدن بالاتر میرود.

فقط کافیست برای چند روز ۹۰ دقیقه زودتر بیدار شده و تست بیدار بودن را انجام دهید و پس از آن باید به خواب عادی خود بازگردید.با انجام منظم این تمرین،خواهید دید که در ۹۰ دقیقه آخر خوابهایتان،شروع به انجام تست بیدار بودن(البته در خواب) میکنید و میتوانید یک رویای شفاف را ببینید.

نکات نهایی برای کنترل خوابهای شما

خوابها توهم نیستند بلکه یک متد ارتباطی بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه شما هستند.کنترل خوابهای شما میتواند باعث شود یک کانال ارتباطی سالم و قدرتمند را بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه خود به وجود آورید.با مطالعه این مقاله میتوانید دریای جدیدی را از قدرت بینهایت ذهن خود،به روی خود باز کنید و از همین لحظه با انجام تمرینها،از بینهایت وجودتان لذت ببرید.

مطالعه کتاب زیر که به قلم قدرتمند قدرت نامحدود نوشته شده است، راهی سریع برای افزایش هوشیاری، دیدن خوابهای شفاف و کنترل خوابهایتان خواهد بود.

1

كتاب ایجاد تحولات رفتاری فردی ، ترک عادات بد و رهایی دائم از رفتارهای ناخواسته

همچون همیشه،شیوه ایی بسیار خاص و ویژه ، به سبک قدرت نامحدود

تنها شاه کلیدی که همه ی مشکلات روانشناسی شما را برطرف خواهد کرد

قيمت : ۲۹,۹۹۹ تومان

خـــريد آنــلاين كـتـــابصفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع
0%