چطور وسواس را حل کنیم ؟ ریشه وسواسها چیست ؟


وسواس یکی از رفتارهایی است که در یک جامعه “پرسرعت” به سادگی پدید می آید !

چطور میتوان مشکل وسواس را حل کرد ؟

وسواس یکی از آن دسته مشکلاتی است که در جامعه امروز، خیلیها را درگیر خود کرده است که چه بسا خود نیز به آن آگاه نیستند. وسواس به زبان ساده عبارت است از حجم زیادی از افکار کاملا ناخودآگاه و تکرار شونده، که در مجموع فرد را به مقصد یا نتیجه خاصی نیز نمیرساند، اما دوباره و چندباره تکرار میشود و همین باعث اذیت شدن خود فرد و حتی اطرافیانش میشود. تا زمانیکه یک فرد وسواس را تجربه میکند، غیر ممکن است بتواند زندگی آرام و زیبایی را تجربه کند، به همین علت در این مقاله تمام نکات ممکن درباره این مشکل، در اوج اختصار ممکن ذکر میگردد.

وسواس به تمیز بودن همه چیز، وسواس به چک کردن یا حفظ سلامت خود یا اطرافیان و نگرانی، وسواس به خوشمزه شدن دستپخت، وسواس به جهش از یک خط به خط دیگر حین رانندگی، وسواس به نصیحت کردن دیگران، وسواس به خوب دیده شدن یا لباس و ظاهر مناسب، وسواس به احتکار وسائل در خانه، وسواس به جویدن ناخن یا کندن جوش های صورت، وسواس به گناهکار نبودن و داشتن دائم حس گناه، وسواس به بینقص بودن همه چیز و ایده آل گرایی، وسواس به حفظ تقارن چیزهای مختلف، وسواس به مقایسه خود با دیگران، وسواس به تنوع، وسواس به مطالعه چند باره یک مطلب و… همگی نشان دهنده این هستند که وسواسها چقدر در زندگی همه در جریان هستند.

اما ریشه این وسواس ها چیست ؟ به زبان ساده، وسواس ناشی از “سرعت موجود در جامعه امروز” است. افراد وسواسی افراد سریعی هستند ! فرد وسواسی کسی است که در گذر زمان، کم کم سرعت عبور افکار از ذهن خود را افزایش داده و درگیر افکار خودش شده، و با سرعت بسیار زیاد(که حتی در زبان بدن او نیز مشهود است)، دائما از فکری به فکر دیگر جهش میکند و این سرعت جهش آنقدر زیاد است که خودش اصلا نمیبیند که در حال انجام چه کاری است. مثلا ممکن است یک راننده، به رفتن از یک لاین به لاین دیگر، در ترافیک، وسواس داشته باشد و اگر همین فرد، سرعت انجام همین کارهایش را کم کند و به افکار و رفتارهایش بهتر بنگرد، چه بسا متوجه شود نهایتا خودرو اش به همان لاینی برگشته که در ابتدا بود و عملا افکار وسواسی اش هیچ ثمری برای او ندارند جز اینکه حتی خطرهای بزرگتری را نیز برایش خلق کنند ! بر این اساس، اگر مشکل وسواس دارید، کافی است سرعت تمامی افکار و حتی سرعت رفتارهای وسواسی خود را کاهش دهید. سعی نکنید که با وسواس خود بجنگید زیرا برای جنگیدن با افکار وسواسی، شما باید دوباره سریعتر شوید که همین یک وسواس جدید را خلق میکند. انجام منظم مدیتیشن، کاهش سرعت انجام تمام کارها و حتی کم کردن سرعت حرف زدن و افکار، تمارینی مثل مدیتیشن یا حتی سابلیمینال هایی مانند سابلیمینال چشم سوم که هوشیاری و حضور در لحظه را افزایش میدهند، روشهایی هستند که بسیار مفید خواهند بود.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع