وسواس به شستشوی دستها و تمیزی، چگونه وسواس فکری خود به شستشو و تمیزی را از بین ببرید ؟

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 52 ثانیه

آیا دستهای خود را بصورت مکرر میشویید ؟

آیا زمان زیادی را برای شستشوی دستها یا تمیز کردن منزل خود صرف میکنید ؟

آیا به تمیزی وسواس دارید ؟

آیا از وسواس رنج میبرید ؟

وسواس به تمیزی و شستشو، یکی از انواع رایج وسواس های فکری است(OCD). این مساله یک مشکل روانشناسی است که باعث افکار تکرار شونده درمورد موضوعی مانند شستشو و تمیزی شده و میتواند زندگی فرد و اطرافیانش را سخت و آزار دهنده سازد.

در این مقاله، به شما خواهیم گفت که چرا ممکن است به تمیزی یا شستشوی دستهای خود، وسواس پیدا کنید.

نشانه های وسواس فکری به تمیزی و شستشو

نشانه های داشتن وسواس به تمیزی، بسیار واضح و قابل تشخیص است. فردی که به این مساله مبتلاست، وقت زیادی را برای تمیزی و شستشو تلف خواهد کرد.

همچنین اگر متوجه شدید که افکار تکرار شونده ای را درباره مساله ای مانند شستشو یا تمیزی دارید، باید بدانید که این مشکل در شما وجود دارد. اما جای نگرانی نیست ! چون در قلمرو قدرت نامحدود هستید و مشکلات شما تماما خواهند شد. اما علت این وسواس فکری چیست ؟

علت وسواس فکری شما اینجاست

زیبایی علم روانشناسی این است که میتواند به شما کمک کند علت هر رفتار عجیبی را متوجه شوید. مثلا کودکی که همواره در کلاس شیطنت میکند، ممکن است برای دیگران یک مشکل بنظر برسد، اما از نظر روانشناسی، او در تلاشی ناخودآگاه برای جلب توجه به سر میبرد.

برای وسواس به تمیزی نیز علت مشابهی وجود دارد. وقتی بتوانید علت اصلی و ناخودآگاه پشت این رفتار را متوجه شوید، همه چیز برای شما روشن شده و به سادگی میتوانید آنرا درمان کنید. در حقیقت اصلا نباید نگران خود وسواس فکریتان شوید. بلکه باید بدانید این وسواس فکری، فقط یک نشانه از جانب ضمیر ناخودآگاه شماست که با شناسایی علت اصلی پشت آن، در یک چشم به هم زدن، تماما حل خواهد شد. برخی علل که میتوانند در پشت وسواس فکری شما به تمیزی وجود داشته باشند عبارتند از :

  • وسواس به تمیزی و آرزوی برتر بودن : همه انسانها دوست دارند درباره خود، حس خوبی داشته باشند. برخی این آرزو را با موفق یا مشهور شدن محقق میسازند اما برخی دیگر نمیتوانند به این هدف خود برسند. در اینصورت ممکن است ضمیر ناخودآگاه این افراد، با ایجاد وسواس به شستشو، سعی کند که تمیزتر از دیگران بوده و درواقع یک حس برتری درونی را ایجاد کند. در چنین شرایطی، فرد ممکن است فقط احساس کند که بدون دلیلی خاص، تمیز بودن را دوست دارد. اما علت اصلی، تمایل زیاد او به بهتر از دیگران بودن و محقق نشدن اهداف بزرگ او در زندگی است.
  • وسواس به تمیزی و فرار از حقیقت : مردم در مواجهه با مشکلات خود، به دو دسته تقسیم میشوند. عده ای مستقیما با مشکلات مواجه میشوند. حال آنکه گروهی دیگر، به فعالیت بی فایده ای پناه می آورند که به انجام آن مسلط هستند و به خوبی میتوانند در آن موفق باشند.
  • داشتن حس گناه و وسواس به شستشوی دستها : وسواس به شستشوی دستها، میتواند نشانه ای از داشتن حس گناه باشد. ضمیر ناخودآگاه چنین شخصی، با انجام شستشو های مکرر، درتلاش برای تمیز شدن از درون است.

درمان وسواس به شستشوی دستها

اگر با خواندن این مقاله، متوجه شده اید که مبتلا به وسواس فکری هستید، احمقانه ترین راه و اشتباه ترین راه این است که سعی کنید با آن مقابله کرده یا نگران رفتارهای تکرار شونده خود شوید.

در عوض شما باید کاملا روی این مساله متمرکز شوید که قصد اصلی ضمیر ناخودآگاه شما از تکرار این رفتارها چیست و سپس، آن رفتار را با یک عادت مثبت دیگر جایگزین کنید. بعنوان مثال، اگر متوجه شدید که ضمیر ناخودآگاه شما به علت داشتن حس گناه به شستشوی مکرر دستها پناه آورده است، مقابله با خود حس گناه راه صحیح مقابله با این مشکل است، نه اینکه سعی در کنترل افکار تکرار شونده خود داشته باشید. در اینصورت خواهید دید که وسواس فکری شما به یکباره و بدون اینکه ذره ای تلاش کرده باشید، کاملا از بین رفته است.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع
0%