ترس از ارتفاع یا آکروفوبیا چیست ؟ چگونه ترس از ارتفاع را درمان کنید ؟

زمان لازم برای مطالعه : 2 دقیقه و 14 ثانیه

آیا از ارتفاع میترسید ؟

آیا از آسانسور، یا حتی از نگاه کردن به بیرون از پنجره واهمه دارید ؟

ترس از ارتفاع یا آکروفوبیا

ترس احساسی است که توسط ضمیر ناخودآگاه، به منظور محافظت از شما آغاز میشود. ما ترس را تجربه میکنیم زیرا ذهن ما بقا و زنده ماندن را مهمترین اولویت خود میداند. زمانی که این ترس بصورت شدید در مواقع مختلف آغاز شده و مانع فعالیتهای عادی و روزمره شما شود، نام آن را یک فوبیا میگذاریم.

آکروفوبیا یک ترس نامعقول است. فردی که ترس از ارتفاع دارد، ممکن است در آسانسور یا حتی حین نگاه به بیرون از یک پنجره ترس شدیدی را تجربه نماید.

یک نکته عجیب درباره کسانی که این فوبیا را دارند این است که ممکن است از ارتفاعاتی که قبلا به آن عادت کرده اند، نترسند. مثلا کسی که از ارتفاع میترسد، ممکن است مشکلی در نگاه از پنجره اطاق خود به بیرون نداشته باشد اما وقتی در مکان دیگری از پنجره به بیرون نگاه میکند،مضطرب شود.

چه چیزی باعث ترس از ارتفاع میشود ؟

آکروفوبیا ممکن است به علت یک تجربه بد در ارتفاعات ایجاد شده باشد که در گذشته شما رخ داده است(احتمالا وقتی کودک بوده اید). مثلا سقوط از یک ارتفاع میتواند دلیل اصلی این ترس باشد. همچنین ممکن است ناظر سقوط یک فرد دیگر بودن نیز عاملی برای این مساله باشد.

در واقع ضمیر ناخودآگاه شما برای اینکه از رخ دادن مجدد آنچه در گذشته برای شما رخ داده است، جلوگیری کند، این حس ترس را هربار در شما ایجاد کند تا از تکرار مجدد آنچه رخ داده است، جلوگیری کند.

درمان ترس از ارتفاع

راههای مختلفی برای درمان فوبیا ها وجود دارد. یک راه بسیار موثر و قوی، این است که ابتدا ترس خود را به مرحله هایی کوچکتر تقسیم کرده، و با دقت، مرحله به مرحله با آن مواجه شوید. در این روش شما وقتی حس خوبی دارید و استرس زیادی نگرفته اید، با مراحل کوچکی از ترس خود روبرو شده و آنرا با موفقیت تجربه میکنید. وقتی در مرحله ای، تا حد مشخصی موفق شدید، به مرحله بعد رفته و کار خود را آنقدر ادامه دهید که به یک فعالیت معمول تبدیل شود. شما باید به ضمیر ناخودآگاه خود ثابت کنید که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد و نیازی به تولید احساس ترس نیست. البته برای این کار باید به ضمیر ناخودآگاه خود شواهدی نشان دهید.

مثلا شما میتوانید ابتدا از پنجره طبقه اول یک ساختمان به بیرون نگاه کنید. سپس سراغ طبقه دوم بروید و همین کار را تکرار کنید. اگر در هرکدام از مراحل حس کردید توان کافی را برای انجام آن ندارید، وقت آن است که برای چند روز در همان مرحله بمانید و اعتماد بنفس خود در انجام آن مرحله را بیشتر کنید تا نهایتا حس کنید که نیاز به چالش جدیدی دارید. درصورت نیاز میتوانید از یک دوست نیز درخواست کنید که حین انجام مراحل، در کنار شما حضور داشته باشد البته ترجیحا تا جایی که میتوانید این کار را انجام ندهید.

همچنین شما میتوانید به یکباره و قبل از اینکه احساس، ترس یا هر چیز دیگری در درون شما ایجاد شود، با ترس خود مواجه شوید. درصورتیکه فکر میکنید شهامت انجام چنین کاری را دارید، میتوانید به این گزینه نیز فکر کنید.

شما با نظارت بر افکار و صحبتهای درونی خود، و تصاویری که در ذهن خود ایجاد کرده اید، میتوانید احساسات خود را کنترل کنید که البته برای این مساله نیاز به هوشیاری دائم دارید زیرا ذهن شما در حال حاضر بصورت اتوماتیک، در مواجهه با ارتفاع افکار منفی را به سرعت تولید میکند.

یک راه حل بسیار قدرتمند دیگر نیز، استفاده از هوشیاری است. جمله معروفی که در قدرت نامحدود مدام تکرار میکنیم این است که هوشیاری به تنهایی درمانگر است. در این روش، کافیست دوباره مرحله به مرحله وارد جاهایی شوید که از آنها کمی ترس دارید. سپس هیچ کاری قرار نیست بکنید جز اینکه هوشیاری خود را ثانیه به ثانیه حفظ کنید و ناظر همه احساساتی باشید که در درون شما رخ میدهد. همچنین نظاره گر باشید که چطور رفتارهایی عجیبی بخاطر این ترس در شما ایجاد شده است و همه جزییات را نظاره گر باشید. فقط کافیست برای مدتی، بدون اینکه تلاش برای تغییر این رفتار خود داشته باشید، همه جزییات برخورد خود را نظاره گر شوید. به زودی خواهید دید که تمایلی به ترسیدن مجدد ندارید زیرا هوشیاری به تنهایی درمانگر است. علت اینکه میترسید(رفتاری ناخواسته و ناخودآگاه)، این است که در آن لحظات هوشیاری کافی را ندارید.

نکات نهایی درباره آکروفوبیا

به یاد داشته باشید که ترس از ارتفاع، بصورت عمومی، منطقی بنظر میرسد. زیرا افتادن از ارتفاع رویداد جالبی نیست اما مشکل وقتی ایجاد میشود که این ترس شما را از کار و زندگی انداخته و مانع زندگی شما میشود. در چنین مواردی باید به فکر درمان آن باشید.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع