آیا راه اندازی شهر و حکومتی بدون قانون و بالا دست عملا ممکن است یا هرج و مرج میشود ؟ تنها راه حل فساد در حکومتها چیست ؟


چند روز پیش سوالی بسیار جالب توجه مطرح گردید که به نظر میرسد پاسخ به آن در قالب یک مقاله مجزا، بسیار مفید و روشنگر خواهد بود.

راه اندازی شهر و حکومتی بی قانون و بدون دولت، ممکن یا نا ممکن ؟

یک سوال بسیار عالی این است که آیا اصلا ممکن است یک شهر یا یک کشور، بی قانون باشد ؟! یعنی بدون قانون و بدون یک سری بالادست، آیا میتوان کشوری را اداره کرد ؟ پاسخ به این سوال، از دو جنبه میتواند بررسی گردد. یکی اینکه باید توجه داشت ساختار فعلی کشورها و هماهنگی های بین آنها، دارای چهارچوبی است که عملا باعث میشود کشورها مجبور به رعایت چهارچوب خاصی شوند. یعنی مثلا یک مذاکره کننده به عنوان نماینده یک کشور برود و درباره مسائلی صحبت کند. حال پرسش این است که اگر از ساختار فعلی جوامع بگذریم، آیا ممکن است کشوری بی قانون ایجاد کرد ؟ پاسخ به این سوال میتواند راه گشایی برای ساخت شهر هایی جدید در آینده باشد.

پاسخ این است که اگر شفافیت تا حد بینهایت وجود داشته باشد، عملا هیچ نیازی به قانون وجود ندارد. تنها عامل تمام فساد ها و مشکلات در کشور عدم وجود شفافیت و شکل گیری بخشهایی شخصی در ساختار حکومت هاست. تمام جنایتها و مشکلات و رفتارهای ناهنجار اجتماعی از مخفی کاری و عدم شفافیت آغاز میشود. تحقیقات جالب متعددی، به خوبی نشان میدهد که انسانها زمانی که حس میکنند هویتشان مخفی است(مثل فضای مجازی)، بد و بیراه زیاد میگویند، انتقاد های بی پایه و اساس و مخرب بیشتری میکنند و عملا شخصیتی کاملا متفاوت و بسیار منفی و شیطانی پیدا میکنند. بلایی که سر بسیاری از دولت ها و کارگزاران حکومتی می آید نیز ریشه در همین شخصی شدن و از بین رفتن شفافیت است. اگر در حکومتی زندگی کنید که همه چیز در آن کاملا شفاف باشد، و حتی در همه  ادرات دوربین مداربسته هایی باشد که کاملا برای همه عموم در هر لحظه قابل رویت باشد، عملا غیر ممکن است فساد رخ دهد. فساد از آنجا رخ میدهد که اختلاس گر یا دزد حس میکند هویتش، آدرس خانه اش، قیمت خرید و فروش اجناسش، و جزییات زندگی اش از دیگران مخفی است و یک کلاه هم بر سر میکند و دیگر عملا با خیال راحت به دزدی میرود. حال آنکه اگر با مکانیزم هایی این شفافیت در همه ابعاد جامعه ایجاد گردد، غیر ممکن است فساد ایجاد شود.

البته بدیهی است که در حال حاضر تمام ساختار حاکم بر جهان، به علت تاکید بر همین عامل Privacy، عملا فاسد است و اعمال عملی موضوع مطرح شده در این مقاله، نیازمند تغییرات اساسی در بنیان حکومت هاست. با این وجود باید بدانید آینده قطعا در دست شفافیت مطلق خواهد بود. همانطور که چند سال پیش دوربین مدار بسته هیچ کجا نبود، اما اکنون، هر سوراخ و سمبه ای یک دوربین مدار بسته دیده میشود و حتی در آسانسور نمیتوانید شلوار یا لباس خود را درست کنید زیرا سه دوربین از سه زاویه تمام بدن شما را بصورت Live و پخش زنده، اکران عمومی میکنند ! البته مشکل فعلی در این است که فضای ذهنی همه شفافیت کافی را ندارد که این ریشه در باورها و ساختار های فکری نیز دارد. هرگز اینطور فکر نکنید که اگر شفافیت مطلق ایجاد شود همه چیز آزار دهنده میشود و دیگر فضای آرامش شخصی نخواهید داشت. بلکه با تغییر ساختارهای فرهنگی و باورهای مسموم، شفافیت خصوصا در بخشهایی مثل ادارات و…، اتفاقا شما را به حقیقت و آرامش حقیقی نزدیک تر خواهد ساخت. تنها علت اینکه اکنون به شفافیت حس بدی دارید و دوست دارید بخشهایی از زندگیتان در خفا باشد، مشکلاتی است که در ذات ساختار فعلی نهادینه شده است که با تغییر آنها این مورد نیز حل میشود.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع