خاطرات موجود در ذهن شما چقدر دقیق هستند ؟ آیا خاطره ای قدیمی دارید که رنجتان میدهد ؟

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 52 ثانیه

آیا فکر میکنید خاطراتی که در ذهن دارید کاملا دقیق هستند ؟

آیا در گذشته اتفاق بدی برای شما رخ داده است ؟
آیا سالها پیش فردی با شما به شکل بسیار بدی رفتار کرده است ؟
آیا زندگی شما سراسر پر از درد بوده است ؟

خوب خبر بسیار جالبی برای شما داریم ! همه این چیزها که میگویید ، ممکن است هرگز رخ نداده باشند !

در گذشته دانشمندان فکر میکردند که ذهن مردم، همه ی چیزهایی که برایشان رخ میدهد را حفظ کرده و سپس، برخی از این رخداد ها را به یاد آورده و باقی آنها را فراموش میکند. حال آنکه اخیرا یافت شده است که برخی از خاطراتی که به یاد می آوریم، هرگز وجود نداشته و رخ نداده اند !

مردم معمولا خاطراتی را به یاد می آورند که نیازهای تامین نشده آنها و نگرش آنها نسبت به زندگی را شرح میدهد. اما آیا میدانید که بخشی از فرآیند به یاد آوردن فرآیند تغییر خاطرات قبلی برای تحکیم نگرش فعلی افراد به زندگی را شامل میشود ؟

خاطرات چگونه تغییر میکنند ؟

ذهن انسان همه ی تلاش خود را میکند که عقاید، نگرشها، هویت و باورهای خویش را حفظ کرده و مدام محکم و محکمتر کند. بسیاری از افراد درک خود از چیزهای مختلف را بصورتی تغییر میدهند که باورهایشان را تحکیم کند(آگاهانه یا بصورت ناخودآگاه).

یک مثال بسیار مشهور این است که وقتی کسی فکر کند دیگران از او متنفر هستند مغز او حالات چهره دیگران را به نوعی تغییر میدهد که فرد واقعا فکر کند دیگران از او متنفرند.

حال به خاطر اینکه همه چیزهایی که در ذهن رخ میدهد، در جهت حمایت و تحکیم ارزشها و باورهای فرد است، خاطرات قدیمی فرد دستکاری میشود تا ثابت کند که شما در حال حاضر باورهای درستی دارید و این فریب مغز است که بسیاری از افراد از آن آگاه نیستند !

قطعا ذهن شما خاطره ای که همین دیروز رخ داده است را دستکاری نخواهد کرد. اما با دستکاری خاطرات قدیمی که نمیتوانید آنها را به خوبی به یاد بیاورید، میتواند بخشهایی را درون آن خاطره بسیار قدیمی، اضافه یا کم کند که هرگز حقیقت ندارند.

خاطرات شما چقدر دقیق اند ؟

دو عامل بسیار مهم هستند که دقت خاطرات را تحت تاثیر قرار میدهند.

۱٫ نحوه ی درک شما از آنها ۲٫ نحوه ی به یاد آوردن آنها

باید بدانید که حتی اگر برخی خاطرات گذشته ی شما بصورت بسیار واضح و قدرتمندی در ذهنتان دیده میشوند، ممکن است هرگز رخ نداده باشند. با این وجود خبر خوب این است که حتی اگر خاطره ای قدیمی را بصورت اشتباه به یاد آورید، میتوانید از آن استفاده کنید تا خود را بهتر بشناسید. درواقع این خاطرات میتوانند نیازهای بر آورده نشده و ساختار روانی شما را نشان دهند !

نهایتا و به عنوان جمع بندی باید گفت شما نباید هرگز به خاطرات گذشته خود بصورت صد در صد اعتماد کنید. اما میتوانید از آنها استفاده کنید تا خود را بهتر بشناسید. درواقع مثلا ممکن است خاطره ای از گذشته را به یاد بیاورید که در آن با پدر یا مادر(فوت کرده)خود رفتار بدی داشته اید. یا اینکه با کسی که دوستش داشته اید، برخورد بدی کرده باشید. به هرحال چیزی که در این مقاله قصد داشتیم بگوییم این است که ذهن شما برای تحکیم باورهای فعلیتان حاضر است هر کاری بکند ! همچنین باید بدانید که حافظه انتخابی است ! یعنی حافظه شما تنها چیزهایی را به یاد خواهد آورد که ثابت کند باور فعلی شما درست است و این مورد را بسیاری از افراد نمیدانند ! مثلا کسی که باور دارد آدم بدشانسی است، برایش بسیار سخت خواهد بود که شواهد و خاطرات خوش شانس بودن خود را به یاد آورد ! بنابر این باید درمورد خاطرات گذشته(خصوصا آنهایی که شما را زجر میدهند) تجدید نظر کنید ! شاید ذهن شما درحال دستکاری آن است و چیزی را به شما نمایش داده که اصلا وجود نداشته یا به نحو دیگری رخ داده است.(مقاله اختصاصی برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه توسط خود هیپنوتیزم)صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع
0%