فوبیا(ترس) از صحبت کردن با فردی غریبه، در محیط های عمومی

زمان لازم برای مطالعه : 2 دقیقه و 12 ثانیه

آیا از اینکه در محیط های عمومی، با فردی غریبه ارتباط برقرار کنید میترسید ؟

آیا این ترس آنقدر شدید است که حتی از پرسیدن ساعت از یک غریبه واهمه دارید ؟

احتمالا جستجوهای زیادی درباره راههای درمان این مساله کرده اما به نتیجه ای نرسیده اید. به هرحال آنقدر خوش شانس بوده اید که قرار است ادامه این مقاله را خوانده و این ترس را برای همیشه به پایان برسانید.

نبود اعتماد به نفس

علت اصلی اینکه نمیتوانید در یک محیط غریبه با یک فرد ارتباط برقرار کرده یا با او حرف بزنید، این است که اعتماد به نفس کافی را در این کار ندارید. اعتماد به نفس بصورت ساده، یعنی توانایی انجام کاری که میخواهید آنرا انجام دهید، یا انجام ندادن کاری که نمیخواهید آنرا انجام دهید. اعتماد به نفس به معنای عمومی وجود ندارد و در موضوع مشخص تعریف میشود. به این معنا که مثلا ممکن است یک پزشک در علم دندان پزشکی اعتماد به نفس بالایی داشته باشد اما در دست زدن به یک گربه اعتماد به نفس کافی را نداشته باشد.

تصور کنید اگر این ترس را کنار بزنید چه خواهد شد

حال وقت آن است که دقیقا تصور کنید کنار زدن این ترس، چه نتیجه نهایی برای شما خواهد داشت. تصور کنید با ورود به هر جمعی(حتی به تنهایی) به سرعت خواهید توانست دوستان جدید پیدا کنید. حس ماجراجویی و نیاز به ارتباط خود را با دوستی با انسانهای جدید زنده نگاه داشته و میتوانید در هر زمینه(کار، رابطه صمیمی و…) رشد بسیار قابل توجهی داشته باشید.

چطور این ترس را پایان دهید ؟

فرض کنید به تنهایی درحال قدم زدن در محیطی عمومی هستید و میخواهید با فردی غریبه ارتباط برقرار کرده یا با او دوست شوید. ضربان قلب شما تند میشود، حس اضطراب را تجربه میکنید، صدای شما میگیرد، و همه چیز آنقدر سخت بنظر میرسد که به کل از انجام این کار منصرف میشوید. اما موثر ترین راه برای درمان این ترس چیست ؟

پاسخ، همان پاسخ سوال معروف زیر است :

سوال : چگونه میتوان یک فیل را خورد ؟

پاسخ : لقمه به لقمه.

برای اینکه بتوانید آنچه گفتیم را به خوبی انجام دهید، باید آن کار را به مراحل بسیار بسیار ساده و کوچکی تقسیم کنید و آن مراحل را آنقدر انجام دهید که مرحله به مرحله، اعتماد به نفس شما در موضوع مربوطه، از صفر تا صد ساخته شود. برای مثال در مورد دوست شدن با یک فرد غریبه در محیط عمومی برای فردی که اصلا اعتماد بنفس ندارد، باید گامهای زیر انجام شوند :

  1. ابتدا حداقل 5 بار و ترجیحا در زمانهای متفاوت و با فاصله، از چند نفر ساعت را بپرسید.(فعلا در گام اول، نه افراد کاملا غریبه و جدید، بلکه مثلا از کارمندان و یا فروشندگان آن محیط عمومی سوال کنید). اگر این مرحله کماکان برای شما بسیار سخت بنظر میرسد، میتوانید مراحلی کوچکتر و ساده تر نیز ایجاد کنید. مثلا در چشمهای 5 نفر برای به ترتیب 1، 4، و نهایتا 7 ثانیه نگاه کنید و بعد دوباره به این مرحله بازگردید.
  2. سپس، اینبار از 5 فرد غریبه که ظاهر دوستانه ای دارند، ساعت را بپرسید.
  3. حال از 5 فرد غریبه دیگر، در مورد مسائل دیگری، مانند بهترین رستوران در محیط فعلی سوال کنید. سپس فعلا به سرعت بحث را پایان رسانده و مسیر خود را ادامه دهید.
  4. در این مرحله، 5 فرد دیگر را یافته و درمورد موضوعی عمومی مانند بهترین رستورانهای منطقه مذکور سوال کنید. اینبار حین صحبت کردن، میتوانید بحث را بیشتر به حاشیه ببرید و نظرات خود را درباره رستورانهای دیگر و یا هر مساله دیگری بدهید. سعی کنید خلاقیت به خرج دهید.
  5. دقیقا به همین شکل گامهای کوچک خود را تا رسیدن به هدف نهایی خود ادامه دهید. به زودی خواهید دید که اعتماد به نفس فوق العاده ای در ارتباط با دیگران دارید.

نکات مهم :

  1. اگر در هر مرحله، حس کردید انجام آن کار برای شما هنوز سخت است، میتوانید مراحل ساده تری را قبل از آن تعیین کرده یا همان مرحله را برای چند بار دیگر تکرار کنید. همچنین شما میتوانید با همراه داشتن یک دوست صمیمی، کار را برای خود بازهم ساده تر کنید.
  2. از آنچه گفتیم، میتوانید برای درمان فوبیاها و ترسهای دیگر نیز بهره ببرید.
  3. در طی تکرار های یک مرحله مشخص، هربار سعی کنید بهتر ظاهر شده و مثلا حین صحبت کردن، از دستهای خود نیز استفاده کنید. یا در بار دیگر، اینبار علاوه بر دستها، زبان بدن بهتری را نیز به نمایش بگذارید. یا بیشتر به حاشیه رفته و درباره نظرات شخصی فرد مقابل نیز سوال کنید.
  4. با هربار تکرار، سعی کنید که دقیقا مانند یک روانشناس، عوامل و رفتارهایی را شناسایی کنید که باعث رغبت بیشتر افراد به پاسخ دادن و دوستی با شما میشود.


صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع