درس عمیقی که از وجود استثناها و تضادها میتوانید یاد بگیرید

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 30 ثانیه

در این جهان به هر موضوع و زمینه ای که نگاه کنید متوجه خواهید شد که همواره، استثناءها وجود دارند. به محض اینکه باور یا قانونی را برای خود ایجاد می‌کنید، می‌توانید به سادگی متوجه شوید که استثناهایی نیز برای آن میتواند وجود داشته باشد. اما از این نکته چه مطلب عمیقی را می‌توان متوجه شد ؟

استثناءها همه جا وجود دارند

دقت داشته باشید که برای یادگیری مطالبی که در این مقاله درباره آن بحث خواهد شد نیاز به هوشیاری بالایی وجود دارد در غیر این صورت، به سادگی ممکن است منظور آن را اشتباه متوجه شوید.

استثناءها همه جا وجود دارند. به محض این که در ذهن خود، قانون و یا باوری را شکل دهید، به سادگی می‌توانید استثناهای بسیاری را نیز بیابید که کاملا قانون یا جمله مذکور را نقض میکنند و چه بسا باوری کاملا مقابل و متضاد آن را تأیید می‌کند. مثلاً ممکن است فکر کنید که یک رکورد در ورزشی خاص، دیگر شکسته نخواهد شد. با این وجود، طولی نمی‌کشد که فردی جدید این قانون را کاملاً نقض میکند و رکورد را می‌شکند و آنرا ارتقا می‌دهد.

همچنین ممکن است تضادهای بسیاری را نیز در گفته‌های دانشمندان بیابید، بدین شکل که مثلاً یک روز خوردن چیزی را مضر دانسته و روزی دیگر، مصرف آن را مفید می‌دانند. روزی دیگر ممکن است کسی را ببینید که با اینکه در محیطی آلوده بوده و مثلا تا سنین بالا سیگار مصرف کرده، طول عمر زیادی داشته و تا سنین بالا سالم بوده، در مقابل فرد دیگری را نیز ببینید که با اینکه فقط در معرض هوای پاک و بسیار بهداشتی بوده و غذاهای با کیفیت مصرف کرده است، سرطان گرفته !

به هر حال هرجا که نگاه کنید، استثناها وجود دارند. معنای این موضوع این است که اولا هیچ چیز در تمام کائنات به شکل مطلق صحیح نیست. و دوما اینکه حقیقت پیچیده تر از آن است که با یک جمله توصیف شود. و سوما، زیاد نگران جملات و تحلیلهایی که مثلا از پزشکان یا…میشنوید نباشید ! خوب دقت کنید که منظور این نیست که از فردا به حرفهای هیچکس گوش نکنید ! اما باید بدانید مثلا وقتی پزشکی میگوید شما تا چند ماه آتی خواهید مرد، این جمله لزوما حقیقت ندارد ! حقیقت بسیار بسیار پیچیده تر از آن است که حتی اگر عقل کل کره زمین را روی هم بگذاریم، باز هم نمیتوان جمله ای گفت که حتما درست باشد. انسان حتی 1 درصد از تمام جهان را نیز متوجه نشده است و حتی نتوانسته متوجه شود درون یک اتم چه میگذرد.

اگر کسی میگوید فلانچیز ضرر دارد یا مفید است، لزوما این جمله حقیقت ندارد ! اگر کسی میگوید تو به علت فلان بیماری خواهی مرد، لزوما این جمله حقیقت ندارد ! در واقع متغیر ها و پارامترهای موجود در حقیقت آنقدر زیاد هستند که عملا تحلیل کردن آنها غیر ممکن است. مثلا وقتی میگویند فلان چیز مفید است، چه بسا برای فردی خاص، با وضعیت ژنتیکی و فیزیکی خاص، سن خاص، شرایط محیطی خاص، و بر اساس غذاهای دیگری که میخورد، کاملا خطرناک و مسموم باشد. یا وقتی میگویند فلان چیز مضر است، چه بسا برای یک فرد کاملا مفید باشد. باید بدانید که استثناها وجود دارند. و هرچقدر بیشتر باورشان کنید، شما همان استثنا خواهید بود. شما همان کسی خواهید بود که به سرطان یا هر بیماری دیگری غلبه میکند…استثناها وجود دارند….صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع