پرسش هایی بسیار رایج درباره مدیتیشن که برای دریافت پاسخ آنها کنجکاو هستید

زمان لازم برای مطالعه : 2 دقیقه و 49 ثانیه

احتمالا تاکید های مکرر قدرت نامحدود بر اهمیت مدیتیشن در مسیر رشد را شنیده اید و مدیتیشن را آغاز کرده اید. اما همین اکنون باید از شما پرسید آیا مدیتیشن را به شکل صحیح انجام میدهید ؟ نشانه های اینکه مدیتیشن را غلط انجام میدهید چیست ؟

پاسخ به پرسشهایی بسیار رایج درباره انجام مدیتیشن

قبل از هرچیز توصیه میکنم به فایل صوتی مدیتیشن گوش کرده و کمی نیز تمرین عملی داشته باشید. و اما اکنون، رایج ترین گفته های کسانیکه مدیتیشن را غلط انجام میدهند و راهنمایی درباره آن :

 1. مدیتیشن کردم آرام نشدم ! آرام شدن، یکی از میوه های انجام منظم مدیتیشن است. اما هدف از مدیتیشن اصلا آرام شدن نیست. چه بسا در شروع مدیتیشن، حس بدی داشته باشید زیرا ذهن شما برای سالها معتاد به فکر کردن بوده است و اکنون حس میکنید با فکر نکردن، در حال عقب انداختن خود از کار و زندگی هستید !
 2. مدیتیشن کردم هیچ اتفاق خاص و عجیبی نیفتاد ! کسی که درحال انجام صحیح مدیتیشن است، حین انجام آن اصلا انتظار اتفاق خاصی را نمیکشد و فقط در لحظه حضور دارد و ناظر همه چیز است. همین ! هیچ اتفاق عجیبی نیاز نیست بیفتد !
 3. مدیتیشن کردم بعد چند دقیقه گفتم خب که چی !؟ “خب که چی” خطرناک ترین جمله ایست که انجام دهندگان مدیتیشن در طول تاریخ به زبان آورده اند(منبع: قدرت نامحدود !). وقتی دنبال “بعدی” و “خوب حالا بعدش” هستید، یعنی هنوز نیمکره چپ شما حکم فرماست و به دنبال کار بعدی است که میخواهید به آن بدهید ! و این یعنی انجام کاملا غلط مدیتیشن. زیرا در مدیتیشن ما میخواهیم نیمکره منطقی و تحلیلگر چپ را خاموش کنیم. فقط در لحظه حاضر باشید، در مدیتیشن فقط باید در این لحظه باشید ! همین !
 4. مدیتیشن میکنم خسته میشم از بس تمرکز میکنم ! برای انجام مدیتیشن نباید زور بزنید !! اگر بعد از مدیتیشن خسته میشوید، یعنی آنرا اشتباه انجام میدهید. اگر مدیتیشن را درست انجام دهید، خوشایند ترین و لذت بخش ترین تمرین آرامش و سلامتی بخش به تمام وجود شما میشود.
 5. حین مدیتیشن نمیتونم افکارمو متوقف کنم و ذهنمو بی فکر کنم ! این تصور که باید افکار از بین بروند، رایج ترین تصور غلط است. اصلا لزومی ندارد که افکار را متوقف کنید. فقط کافیست ناظر هر آنچه رخ میدهد شوید و “من” خود را از هر چیز دیگری”افکار، احساسات، و…”، مجزا کنید. پس از مدتی بصورت اتوماتیک متوجه خواهید شد که من حقیقی شما از افکار مجزاست و بصورت اتوماتیک، کم کم تعداد افکار در ذهن شما کم خواهند شد.
 6. مدیتیشن با دینها در تضاده ! مدیتیشن اصلا ربطی به دین و مذهب ندارد.
 7. مدیتیشن اونقدرا که بزرگش میکنن مهم نیست ! مدیتیشن مهمترین ابزار برای ارتباط با مهمترین، بزرگترین، خاص ترین و اسرار آمیز ترین بخش در وجود شماست.
 8. چرا مدیتیشن میکنم حس خوب نمیگیرم !؟ لزومی ندارد از مدیتیشن حس خوبی بگیرید(هرچند با فهم عمیق مسیر، و تمرین منظم مدیتیشن، میوه آرامش بی قید و شرط نیز به بار می آید). شما در مدیتیشن قرار است این قدرت را کسب کنید که حتی زمانیکه ظاهرا حس بدی دارید یا رویداد بدی در اطراف شما رخ میدهد، “من” حقیقی شما در اوج آرامش، کاملا مجزا و گویی صدها کیلومتر دور تر، ناظر احساسات، افکار و هر رویدادی شود.
 9. توی مدیتیشن هدفی وجود نداره فقط باید تو لحظه باشی ! هرچند در لحظه حضور داشتن، در مدیتیشن مهم است اما تا حدی باید بدانید هدف چیست و اصلا چرا مدیتیشن میکنید و حدودا بدانید که داستان چیست ! شما در مدیتیشن، قرار است با بخشی از وجود خود ارتباط برقرار کنید(اسمش را میتوانید روح بگذارید)،که از جنس هوشیاری خالص است و با هیچ چیز وصف نمیشود و فقط قابل تجربه است. شما قرار است متوجه شوید کودکانه ترین و سطحی ترین بخش وجود شما در این جهان فیزیکی است و بخش بسیار بزرگتر شما در فضایی(بیرون از زمان و مکان !) است که به شکل غیر قابل وصفی، سرشار از آرامش بی قید و شرط است و با تمام جهان و مخلوقات و… یکی است(باقی داستان را فقط باید خود تجربه کنید ! فراموش نکنید این فقط یک قصه بود تا کنجکاویتان کمی آرام شود اما در جهان مدیتیشن، اصلا چیزی از جنس قصه نیست ! و فقط میتوان تجربه کرد). همچنین باید از سلطه افکار خارج شوید و به یک ناظر تمام عیار تبدیل شوید و در نتیجه حتی در طی روز، غرق چیزهای مختلف نشوید و فقط ناظر باشید.
 10. خیلی مهمه که چه نوع مدیتیشنی انجام میدی ! : اصلا اینطور نیست. همه انواع مدیتیشن، یک هدف و ریشه اصلی دارند(ناظر بودن) و حتی اگر ساده ترین نوع مدیتیشن را بصورت منظم انجام دهید و عمق هدف آنرا متوجه شوید، دقیقا همان اثری را دارد که اسرار آمیز ترین و سری ترین انواع مدیتیشن دارند.
 11. مدیتیشن نیاز به جای ساکت و زمان و مکان مشخص داره:   اصلا ! شما حتی میتوانید با حفظ هوشیاری و ناظر بودن خود، در 24 ساعت شبانه روز روی صدای تنفستان، در مسیر کار خود، حین خرید، حین سر و کله زدن با فرزندان خود و…. مدیتیشن کنید !
 12. مدیتیشن میکنم ولی قابلیت خاصی از وجودم فعال نشده: با انجام مدیتیشن، کم کم فرد اسرار آمیزی میشوید و قابلیتهای بسیار خاصی از وجود شما مانند اطلاع از آینده یا سایر قابلیتهای Psychic قویتر میشود اما اگر حین مدیتیشن مدام منتظر چنین قابلیتهایی هستید، شما در حال انجام کاملا غلط مدیتیشن هستید و این قابلیتها را نیز احتمالا هرگز بدست نخواهید آورد.
 13. مدیتیشن وقت تلف کردنه از زندگی عقب میفته آدم: اتفاقا اگر زمانی حس کردید وقت کم دارید، مدت زمان مدیتیشن خود را چند برابر بیشتر کنید ! وقتی مدیتیشن میکنید، الهامها، ایده های خلاقانه و اثر گذاری های متافیزیکی بسیار خاصی را بدست می آورید که حتی با هزار شبانه روز تلاش کورکورانه اصلا به آنها دست پیدا نخواهید کرد.
 14. مدیتیشن یک راه درست خاص و مشخص داره و باقیش کاملا غلط و بی اثره : اصلا اینطور نیست و اصلا قرار نیست روی چیزی وسواس داشته باشید زیرا خود وسواس مانع مدیتیشن است. کافیست اصول اساسی را درباره مدیتیشن رعایت کنید، پس از آن، روش و متد هیچ فرقی نمیکند.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع