روش های دریافت بازخورد(Feedback) و امکان نظارت لحظه به لحظه چیزهای مختلف در زندگیتان را افزایش دهید


بازخود یا Feedback در هر عملیات یا موضوعی، میتواند به معنای انعکاس یا نتایج حاصل از یک تغییر تلقی گردد. مثلا، زنگ و پیامک بانک، که به محض کسر مبلغی از حساب شما، به شما ارسال میگردد، یک نوع Feedback است که به شما بصورت لحظه به لحظه، نمایش میدهد که چه مبالغی از حساب شما کم میشود. نکته طلایی که این مقاله به شما آموزش خواهد داد، اهمیت افزایش و گسترش Feedback ها در بخشهای مختلف زندگیتان است. زیرا اصولا اگر بازخورد یا (Feedback) های متعدد، کافی و دقیق وجود داشته باشند، در هر موضوعی به مرورزمان، مهارتهای کافی را بصورت ناخودآگاه یاد خواهید گرفت.

اهمیت افزایش بازخورد ها

یکی از مهارتهایی که ذهن شما در آن استاد تمام است، تحلیل و جمع بندی و یادگیری، بر اساس داده های ورودی و یافتن الگوهاست. مثلا زمانی که شما متولد شدید، و برای اولین بار صدای پدر و مادر خود را شنیدید که به زبان مادریتان حرف میزدند، شما هیچ درکی از صداها و کلماتی که میشنیدید نداشتید ! اما ذهن شما به مرور زمان، صداهای مختلف را به معانی مختلف ربط داد تا اینکه قدرت تکلم و فهم کلام به شکلی که اکنون در شما وجود دارد، پدید آمد. در حقیقت اگر به ذهن، بازخورد ها یا Feedback های دقیق را به نمایش بگذارید، همواره مسیر درست و معانی را استخراج کرده و یاد خواهد گرفت.

اصلی ترین مشکلی که در زندگی و حتی وجود شما وجود دارد، این است که شما بسیاری چیزها را نمیبینید و در حقیقت بازخورد و نتیجه ای از رفتارها، افکار یا تصمیمات مختلف خود مشاهده نمیکنید(به همین علت است که تمارینی مثل مدیتیشن و بدون فکر بودن، اینقدر توصیه میشود). در حقیقت اگر به زندگی روزمره خود دقت کنید، شما به بازخورد و نتیجه لحظه به لحظه افکاری که در ذهن خود وارد میکنید، توجهی ندارید و آنها اثرات منفی را روی شما و زندگیتان میگذارند، اما شما اصلا دقتی به این نتایج ندارید ! بلکه فقط تصور دارید که زندگی چیزی در بیرون از شماست که در آن رویداد های مختلف، در جهان بیرون از شما رخ میدهند و بر سر شما نازل میشوند !

اگر توان و وسعت دیدن و ناظر بودن را در وجود خود و در بخشهای مختلف زندگیتان گسترش دهید، خواهید دید که نتایج حاصل از خیلی بخشها در زندگیتان، از دید شما کاملا مخفی مانده است و به همین علت رشد در وجود شما حاصل نمیشود. در حقیقت حتی خیلی اوقات که ظاهرا نتایج افکار و کارهای خود را مشاهده گر شده اید نیز، در عمل، شما بیشتر غرق در احساسات خود هستید(مثلا حس گناه از کارهایی که کردید یا نتایجی که بدست آورده اید)، نه در حال مشاهده گر بودن و دیدن و دقت کردن به همه چیز.

بر این اساس، توصیه ای که به شما میشود این است که بازخورد های لحظه ای و دائمی برای خود ایجاد کنید تا بتوانید یاد بگیرید که ارتقای زندگی چگونه انجام میشود. مثلا میتوانید نمودار در آمد های مالی خود را در طی سال گذشته و روز به روز و لحظه به لحظه، در مقابل چشمانتان یا در گوشی موبایلتان داشته باشید. یا اینکه لحظه به لحظه، دقت کنید که افکاری که در سر دارید، چه تغییری در رشد مالی شما یا رابطه عشقی شما ایجاد میکند. و اگر بتوانید بازخورد های لحظه ای را برای خود ایجاد کنید، در هر موضوعی رشد خواهید کرد. مشکل و پسرفت فقط زمانی ایجاد میشود که شما نسبت به نتایجی که بصورت لحظه ای خلق میکنید، کور باشید.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع