روانشناسی پز دادن، چرا مردم پز میدهند ؟ چرا هر روز به اعضای اینستاگرام اضافه میشود ؟

زمان لازم برای مطالعه : 3 دقیقه و 32 ثانیه

همه پز میدهند !

در مقاله “۶ نیاز اساسی همه انسانها” گفتیم که یکی از نیازهای مهم انسانها، نیاز به حس مهم بودن و حس ارزشمند بودن است. این نیاز همان نیازی است که اینستاگرام را پا برجا نگاه داشته و یا باعث میشود کودک برای گرفتن توجه از والدینیش کارهای عجیب انجام دهد و دقیقا همان نیازی است که در صورت تامین نشدن باعث جرم و جنایات میشود.

بله، وقتی یک فرد حس میکند که جامعه و اطرافیان به او توجهی ندارند، وقتی حس میکند توسط دیگران دیده نمیشود، وقتی حس میکند اخبار او را نشان نمیدهد، ممکن است با در دست گرفتن یک تفنگ و انجام جرم و جنایت، بصورت ناخودآگاه، این نیاز خود به دیده شدن و حس مهم بودن را ارضا کند. در حقیقت به محض اینکه یک نفر تفنگ در دست میگیرد، به سرعت میتواند توجه دیگران را جلب کرده و حتی احترام دیگران نسبت به خود را بدست آورد !

نکته مهم اینجاست که همه پز میدهند. بله، هر انسانی به میزان مشخصی از حس مهم و با ارزش بودن نیاز دارد و به نوعی آنرا تامین خواهد کرد. بسیاری از افراد باتوجه به موقعیت شغلی خود یا شرایط زندگیشان، این حس را از جای دیگری تامین میکنند و به همین علت، نیاز چندانی به پز دادن ندارند. اما در هر صورت،هر کسی، این نیاز را به نوعی تامین میکند.

اما وقتی این نیاز تامین نمیشود و فرد دارای نا امنی هایی درونی در مورد میزان ارزشمند بودن و مهم بودن خود باشد چطور ؟

در این حالت همان چیزی رخ میدهد که در اینستاگرام یا جاهای دیگر دیده میشود. افراد بسیاری در اینستاگرام حضور یافته و سعی در نمایش زیبایی های زندگی خود دارند زیرا این کار، تردید های درونی آنها نسبت به خود و نیاز به مهم بودنشان را برطرف میکند. در حقیقت کسانی تمایل به پز دادن دارند که از قابلیت های درونی خود مطمئن نیستند. البته با گفتن این جملات در حال قضاوت کردن نیستیم و فقط دیدگاه روانشناسی را مطرح میکنیم. با ادامه مقاله همراه شوید.

چرا مردم پز میدهند ؟

بسیاری از انسانها، افراد پر افاده و کسانی که پز میدهند را دوست ندارند زیرا حس میکنند که  آنها خودشیفته هستند و همچنین بعضا دستاوردهای کم شما در زندگی را به خاطر می آورند.

از نگاه بیرون، افرادی که خود را به نمایش میگذارند، نسبت به دیگران، شادتر، داراتر و راضی از زندگی بنظر میرسند اما چیزی که بسیاری از مردم نمیدانند این است که حس درونی آنها  از آنچه بنظر میرسد، بسیار متفاوت تر است.

در این مقاله، سفری به درون ذهن چنین افرادی خواهیم داشت تا متوجه شوید آنها چگونه فکر میکند و واقعیت پشت رفتارهایشان چیست. اگر میخواهید بدانید چرا مردم پز میدهند، این مقاله را بخوانید.

پز دادن برابر است با ” آیا به من توجه کردی ؟”

کودکان، وقتی حس میکنند توجه کافی را از پدر و مادر خود دریافت نمیکنند، حرکتهای عجیبی را انجام میدهند. کودک برای دریافت توجه از پدر و مادر خود، بعضا به اذیت کردن آنها یا انجام کارهای غیر معمول روی می آورد.

اما چرا یک کودک باید تشنه توجه باشد ؟ دلیل این است که باور دارد مقدار کافی از آن را دریافت نمیکند.

اگر مدیرعامل یک شرکت بسیار بزرگ و موفق را ملاقات کنید، اختمال اینکه بگوید بسیار موفق است یا پول زیادی دارد یا در خانه بزرگی زندگی میکند، بسیار کم است. زیرا او از درون به همه این مسائل باور دارد و چه بسا سعی در مخفی کردن این موارد داشته باشد.

اما اگر او از تاثیری که روی ذهن شما گذاشته است نامطمئن باشد، ممکن است شروع به پز دادن کند تا تصویر خود در ذهن شما را بهبود دهد(البته اگر نظر شما برایش اهمیتی داشته باشد).

اگر سعی کنید یک فرد دارای اعتماد بنفس را تخریب کنید یا به او اثبات کنید که بی ارزش است، او با نمایش دادن تمام ویژگیهای فوق العاده و دستاوردهایش پاسخ شما را خواهد داد.

بصورت خلاصه، حقیقت پشت پز دادن افراد این است :

  • آنها حس میکنند که شناخته نشده اند یا به آنها توجه نشده است : چنین افرادی، باور دارند که توجه کافی را دریافت نکرده اند و به همین علت پز میدهند و پیغام آشکار زیر را به دیگران ارسال میکنند :
    ” من اینجا هستم ! لطفا به من توجه کنید.”
    بنابر این چنین فردی عملا درحال التماس برای دریافت توجه شماست.
  • نظر مردم برای آنها مهم است : برای برخی از افراد، باور مردم و حرفهای دیگران اهمیت چندانی نداشته و تاثیر زیادی روی شادی آنها ندارد. برای افرادی که پز میدهند، همه چیز متفاوت است و نظر دیگران برای آنها بسیار مهم بوده، و اگر نتوانند باعث شوند که دیگران عاشق آنها شوند، حس بدی خواهند داشت.
  • برخی از آنها باور دارند مردم آنها را دست کم گرفته اند : به علت باور درونی آنها درمورد اینکه مردم آنها را دست کم گرفته اند، چنین افرادی همه تلاش خود را میکنند تا بهترین خصوصیات خود را به نمایش بگذارند تا اثبات کنند که با ارزش هستند.
  • به قابلیت های خود یقین ندارند : از آنجایی که برخی از این افراد، مطمئن نیستند که چقدر ارزشمندند، سعی میکنند با پز دادن، این تردید درونی را رفع کنند.

مردم از کسانیکه مستقیم پز میدهند متنفرند !

معمولا انسانها از دیدن کسی که مستقیما پز میدهد، متنفرند(هرچند در ظاهر نشان ندهند). اما در عوض عاشق کسانی هستند که بصورت غیر مستقیم، پز میدهند ! مثلا بجای اینکه یک بازیگر بیاید و بگوید من بسیار مشهور و ارزشمند هستم، مردم دوست دارند که طرفداران او را ببینند که در حال فریاد شعارهای بسیار مثبت و خارق العاده برای آن بازیگر باشند.

پس اگر میخواهید پز دهید، توجه کنید که غیر مستقیم این کار را انجام دهید !

آیا پز دادن بد است ؟

این مساله به این ربط دارد که چگونه میخواهید از آن استفاده کنید. همه چیزهایی که گفتیم، مربوط به شرایطی است که یک فرد نیاز شدید و ناخودآگاه خود برای دیده شدن را به نمایش گذارد و این بد است.

از طرف دیگر، پز دادن بصورت علمی و دقیق، خوب است ! بعنوان یک روانشناس، باید بگوییم که تاثیر نمایش دادن توانایی های شما به دیگران، در موفقیت شما بسیار مهم است. بعنوان مثال وقتی بگوییم مقالات قدرت نامحدود تاکنون بیش از نیم میلیون بازدید داشته اند، این مساله باعث خواهد شد که دیگران نیز از ارزش و تاثیر گذاری این سایت آشنا شوند و افراد بیشتری به قدرت نامحدود مراجعه کنند.

اگر علت پز دادن شما این است که میخواهید چیز مشخصی را در ازای قابلیتهای خود دریافت کنید، تا زمانیکه هوشیارانه و غیر مستقیم این کار را میکنید مشکلی ندارد.

چگونه با افرادی که پز میدهند برخورد کنید ؟

برخلاف باورهای عمومی، افرادی که زیاد پز میدهند، دقیقا کسانی هستند که به توجه شما نیاز دارند.

فردی که یک ماشین یک میلیون دلاری میراند اما حین عبور، به مردم نگاه میکند تا آنها نیز به او نگاه کنند، ضعیف تر از آنهاست زیرا او به توجه آنها نیاز دارد حال آنکه آنها چیزی از او نمیخواهند.

اگر فردی که پز میدهد برای شما فرد مهمی است، به او توجه کنید، خواهید دید که او به شما علاقمند خواهد شد و این میتواند یکی از ترفندهای شما برای نزدیک شدن به آن فرد باشد ! اما اگر آن فرد برای شما مهم نیست، به سادگی از او صرفنظر کنید.

1

كتاب ایجاد تحولات رفتاری فردی ، ترک عادات بد و رهایی دائم از رفتارهای ناخواسته

همچون همیشه،شیوه ایی بسیار خاص و ویژه ، به سبک قدرت نامحدود

تنها شاه کلیدی که همه ی مشکلات روانشناسی شما را برطرف خواهد کرد

قيمت : ۲۹,۹۹۹ تومان

خـــريد آنــلاين كـتـــابصفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع
0%