چگونه از غذا یا چیزی که عاشقش هستید، متنفر شوید ؟ (با استفاده از علم NLP)

زمان لازم برای مطالعه : 3 دقیقه و 25 ثانیه

آیا میتوانید حستان نسبت به چیزهای مختلف را تغییر دهید ؟ آیا میتوانید از چیزی که عاشقش هستید،بسرعت زده شوید و یا عاشق چیزی شوید که از آن متنفرید ؟ اگر این قدرت را داشته باشید،چه کارهایی میتوانید بکنید ؟ اگر این مهارت را بدست بیاورید،دیگر ترک کردن اعتیاد،دست کشیدن از غذا یا جدایی از فردی که به آن علاقه داشتید و…، سخت نخواهد بود و این یعنی در آشوب های زندگی میتوانید بسیار استوار تر باشید. در این مقاله به شما آموزش میدهیم که چگونه میتوانید بعنوان مثال،خود را از غذایی خاص زده کنید و بدین ترتیب سریعتر لاغر شوید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید :

همواره در رژيم گرفتن،يا ترك يك رفتار،ترك سيگار،جدا شدن از كسي كه دوستش داريد (اما بودن با او به ضرر شماست) و غيره ،چيزي كه سخت است ، اين است كه افراد حین ترک کماکان نسبت به آن چیز، تمایل شدید و حس بسیار خوبي دارند و مثلا روزهايي را كه از آن دور مانده اند را ميمشارند و در حقيقت، تحت فشار هستند و ثانیه به ثانیه تمايل دارند دوباره بسوي آن بازگردند اما به سختی مقاومت میکنند .
همینجاست که علم قدرتمند NLP میتواند همه معادلات را زیر و رو کند !  NLP و هیپنوتیزم ميتواند به شما ابزارهاي فوق قدرتمندی را ارائه كند كه به معناي واقعي از چیزی که میخواهید متنفر شويد. در اين حد كه با آمدن اسم آن،كاملا حالت تهوع پيدا كنيد.
تصور کنید از چیزی که یک عمر عاشق آن بوده اید،برای همیشه در حد تنفر زده شوید. آیا اگر چنین شود، ترک آن چیز بازهم سخت خواهد بود ؟
مثلا در یکی از کلاسها، فردی را که بصورت اعتیاد گونه به کره و روغن و خامه و هر چيز چرب علاقه شدیدی داشت ، پس از ۱۵ دقیقه هیپنوتیزم، به وضعیتی رسانده شد که اکنون بیش از ٧ ماه است که از روغن و کره و غیره متنفر هستند و با شنیدن اسم آن حالت تهوع پیدا میکنند.

يكي از قابليتهاي عجيبي كه مغز شما دارد اما تا به امروز به آن توجه نكرده ايد، اين است كه شما ميتوانيد حستان نسبت به چيزهاي مختلف را تغيير دهيد. تا به امروز عادت داشته ايد كه حسهاي خود را بپذيريد .مثلا خيلي ساده ميگفتيد : من گوشت را دوست دارم و عاشقش هستم اما از سبزيجات متنفرم ! آيا ميدانيد اين حس قابل تغيير است ؟
photo_2016-05-22_12-24-56

چگونه از يك غذا متنفر شوید ؟
همانطور که گفتیم،در دیدگاه NLP، چیزی به نام غذای خوشمزه یا غذای بدمزه وجود ندارد. در حقیقت اصطلاح غذای خوشمزه، یک دروغ بزرگ است که به خود میگویید و آنقدر تکرارش میکنید که آنرا واقعا باور میکنید. چیزی که باعث خوشمزه دیده شدن یک غذا برای مغز شما میشود، نحوه نمایش آن در ذهن، به خودتان است.در حقیقت Self Representation یا نحوه نمایش یک شی خارجی به درون ماست که آن چیز را برای ما خوشمزه یا بدمزه ، خوب یا بد و غیره معرفی میکند. به یاد دارید که گفتیم ارتباط ، در دنیای امروز،همه چیز است. شما با خودتان نیز یک نوع ارتباط دارید که این ارتباط ، نتیجه نهایی و احساسات شما را رقم میزند. تصور کنید میخواهید با فردی درون خودتان مذاکره کنید و قانع اش کنید که پنیر بد است. این فرد(ضمیر ناخودآگاه) بسیار لجباز و بهانه جوست و باید سخنگوی ماهری باشید تا سخنان شما را باور کند. چگونه این فرد را قانع میکنید ؟
در تمرینی که شب گذشته با یکی از همراهان داشتیم، گفتند که میخواهند تماما از پنیر زده شوند.
اول پرسیدم که چرا در حال حاضر از پنیر خوشتان می آید ؟! پاسخ : چون خوشمزس ! (که حقیقت ندارد). پس از اندکی صحبت ، مشخص شد که Self Representation یا تصویر ذهنی فعلی ایشان از پنیر ، تصویر سمت چپ بوده است(تصویر بالا). یک پنیر داغ و خوشمزه که کش می آید و شاید هم مقداری آویشن روی آن است و…. . بدیهیست که وقتی چنین احساسات و تصاویری برای پنیر در ذهن گره خورده باشد و یا به اصطلاح تخصصی تر، Anchor شده باشد، قطعا اشتها آور به نظر خواهد رسید.
توجه کنید که پنیر سمت چپ و راست چه تفاوتهایی نسبت به هم دارند.حتی از نظر رنگی و وضوح تصویر نیز،تفاوت دارند که این مورد باعث تغییر جذابیت آنها در ذهن میشود.
سپس از ایشان پرسیده شد در مقیاس ۰ تا ۱۰ ، در حال حاضر چه حسی به پنیر دارید ؟ و عدد ۱۰۰ ، گفته شد. حال مرحله به مرحله سوالهایی پرسیدیم تا خودشان بگویند که در چه صورت از پنیر تنفر خواهند داشت و عدد صفر را برای میزان تمایلشان به پنیر، به ما خواهند گفت ؟ ابتدا گفتند که چیزی بنظرم نمیرسد، اما پس از اینکه گفتیم : ” قبول،اما اگر تصور کنید که جواب را دارید و چیزی به ذهنتان میرسد، چه ویژگیهایی را ذکر میکنید؟ ” (عبور از Conscious و Critical Factor ذهن)، و نهایتا در این ۵ مورد بدست آمد :
۱٫ پنیر مربوطه شل و آبکی باشد !
۲٫ کپک زده باشد !
۳٫ گرم باشد و جلوی آفتاب مانده باشد !
۴٫ مزه کره بدهد !
۵٫ بوی گوسفند بدهد !
همانطور که میبینید،Self Representation فوق،چیزی است که برای این فرد خاص ، مشمئز کننده و تهوع آور تفسیر میشود. با پرسیدن از خود فرد و ایجاد تغییر در تصاویر ذهنی و در عین حال تاکید بر نگاه کردن ممتد و فکر کردن همزمان به پنیر، این حسهای بد را با پنیر گره زده(و يا بصورت دقيق تر،Anchor کردیم) و در چند دقیقه به لطف NLP فرد به وضعیتی رسید که کاملا علاقه خود به پنیر را از دست داد و از آن متنفر شد.
این عملیات یک نوع هیپنوتیزم محسوب میگردد که صد البته در سشن های حضوری عالي تر عمل خواهد کرد(با توجه به مهارتهای شخص هیپنوتیزم کننده). نکته : هرچقدر بهتر بتوانید چشم خود را بسته و همه بوها،حس ها تصاویر منفی را در ذهن خود بوجود بیاورید، با سرعت بیشتر و شدید تر میتوانید از آن متنفر شوید.
دقت کنید که تصویر جدید ذهنی نسبت به پنیر برای آن شخص، ویژگیهایی مانند: شل،آبکی،کپک زده و جلوی آفتاب مانده،بوی گوسفند !،مزه کره میدهد، و غیره را شامل میشود که برای فرد مذکور، موجب حس بد بود. ما حتی رنگ تصاویر را نیز در ذهن این شخص دستکاری کردیم و وضوح تصویر را نیز در مغز این شخص تغییر دادیم(به عکسها توجه کنید).دقت كنيد كه حتي بشقابها و محيط اطراف را نيز سعي كرديم در ذهن اين شخص به بدترين وضع موجود تبديل كنيم. نكته ديگر اينكه حين اجراي تمرين،توصيه ميشود همه Submodalities مربوط به تنفر نيز حين ديدن پنير انجام شود. مثلا نشان دادن حالت تنفر در چهره (حين فكر كردن به پنير)و تكان دادن سر (به نشان مشمئز شدن) و غيره كه همه باعث ميشوند اين State و حالت ذهنی بوجود آيد.
نکته : حال از شما میپرسیم : چگونه میتوانید دوباره حس مثبتی را نسبت به آن چیز(در این مثال، پنیر) تولید کنید ؟
نکته : اگر تمرکز کافی را نداشته باشید،در روزهای ابتدایی ، نیاز بیشتری به مرور کردن این تمرین دارید و پس از چند بار ، کاملا میتوانید این حس را در وجود خود نسبت به آن چیز نهادینه کنید.
در نهايت بايد گفت : هرچيزي كه روي آن با همه وجود و احساساتتان تمركز كنيد، دنيايتان را ميسازد. ما در اين تمرين ساده اما قدرتمند، با تغيير Focus، توانستيم Reality را براي فرد عوض كنيم.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع
0%