توهم خطرناک وجود یک “صحیح” مطلق و واحد، چطور در شرایط گیج کننده و پیچیده تصمیم گیری کنید ؟


بسیاری از اوقات، در بحثها یا مشکلات زندگی، افراد به شدت سعی دارند که همه چیز را در نظر گرفته و تصمیم گیری دقیقی داشته باشند. مثلا شما برای ماندن یا نماندن در یک در رابطه عشقی، ممکن است زمان زیادی را برای تصمیم گیری گذاشته باشید اما در نهایت، همه چیز کماکان گیج کننده به نظر برسد. در واقع احتمالا وقتی یک مسیر فکری را طی کرده و مجموعه ای مشخص از شواهد را به خاطر می آورید، یک تصمیم، صحیح تر دیده میشود اما در صورت انتخاب  مجموعه ای دیگر از شواهد، یک تصمیم کاملا متفاوت صحیح تر دیده شود. همچنین ممکن است در یک طرف ترازو، منطق باشد و در طرف دیگر احساسات شما حضور داشته باشند. تصمیم گیری صحیح چیست ؟!

پاسخ اینجاست :

تصمیم صحیح، وجود ندارد !

حقیقت، همانطور که واقعا هست، هرگز توسط ذهن شما درک نمیشود.

واقعیت از هر زاویه، چهره خود را عوض میکند و به هزار رنگ دیده میشود.

فرض کنید دو تصمیم ماندن یا نماندن با یک فرد که قبلا در رابطه عشقی با شما بوده، وجود دارد. هر منطقی را که به کار ببرید و شما را به تصمیم ” ماندن با او ” برساند، هزاران منطق نیز وجود دارد که شما را به ” نماندن ” با آن فرد خواهد رساند. در واقع تصمیم درست، یک توهم است و هیچ تصمیم درستی (به شکل مطلق) وجود ندارد. درک مغز انسان از شرایط آنقدر محدود است، که در هرحال، برای گرفتن یک تصمیم نهایی به شکل بله یا خیر، باید مجموعه ای از اطلاعات و دلایل را حذف کرده(زیرا خلاف تصمیم نهایی شما هستند) و مجموعه ای دیگر از آنها را انتخاب کند(که هم جهت با تصمیم نهایی شما هستند). خب، پس با این شرایط باید دقیقا چه کرد ؟!

حقیقت غیر قابل درک است

هر نظر یا تصمیمی که درباره دنیای اطراف یا انسانها میدهید، قطعا غلط است. شما فقط درک خود از ماجرا یا آن فرد را تحت قضاوت قرار میدهید و بسیاری از چیزها مانند دلیل انجام آن کار توسط فرد یا ابعاد دیگر آنرا نادیده خواهید گرفت. غیر ممکن است که ذهن انسان بتواند حقیقت را همانطور که هست درک کند. درواقع این ساختار ذهن انسان است که بخاطر محدودیت های خود، مجبور است دسته ای از اطلاعات را صرفنظر کرده و روی دسته ای دیگر از اطلاعات متمرکز شود تا بتواند تصمیم گیری نهایی را انجام دهد.

اشتباه بسیاری از افراد این است که در بحثها، قضاوتها، مجادلات و غیره، سعی دارند حقیقت و علت اصلی را بیابند یا اینکه آنرا تفسیر کنند و از دید خود “تصمیم صحیحی” داشته باشند. مشکل اینجاست که حقیقت بسیار پیچیده است و میتوان از بینهایت پرسپکتیو به آن نگاه کرد و بینهایت پاسخ مختلف گرفت. پس هیچ پاسخ صحیح یا تصمیم گیری صحیحی وجود ندارد ! افرادی که به اخلاقیات زیاد از حد اصرار داشته باشند به سختی میتوانند این مساله را درک کنند و به همین علت در تصمیم گیری های پیچیده در اجتماع، اذیت خواهند شد زیرا میخواهند تصمیم بی نقص را با رعایت همه اصول بگیرند.

اما چاره چیست ؟ نهایتا باید چکار کرد ؟

کدام تصمیم مرا رشد (داده و) میدهد ؟

پاسخ نهایی به همه این پیچیدگی ها و سردرگمی حین تصمیمات سخت، اینجاست. کافیست به این فکر کنید :

کدام تصمیم مرا رشد میدهد(یا در گذشته رشد داده است) ؟ کدام تصمیم در مسیر زندگی به من حس خوب میدهد ؟ کدام تصمیم صلح و آرامش را به من هدیه میکند ؟

ممکن است حس کنید همه چیز در اینصورت، خودخواهانه میشود. اما بد نیست چند لحظه فکر کنید. اول از همه باید به یقین برسید که تصمیم گیری های شما هرگز نمیتوانند درست باشد. چون در حقیقت با نگاه از هر پرسپکتیو، بینهایت ” تصمیم درست ” وجود خواهند داشت. در واقع حقیقت آنقدر پیچیده است که میتوان از هزار زاویه به آن نگاه کرد و هزار تصمیم نهایی مختلف گرفت. تا زمانیکه خود، این موضوع را تجربه نکنید(پیچیدگی و نبودن یک ” صحیح ” و حقیقت مطلق)، ممکن است درک صحیحی از آنچه گفتیم نداشته باشید.

بنابر این به جای اینکه در پیچیدگی یافتن حقیقت، یافتن مقصر، یافتن راه صحیح و تصمیم گیری صحیح باشید، کافیست به این فکر کنید که کدام تصمیم برای شما مفید است در ادامه زندگی شما را رشد میدهد. میلیونها تصمیم میتوان گرفت که هیچکدام بصورت مطلق “صحیح” نیستند، بنابر این بهترین کار این است که گزینه ای را انتخاب کنید که در مسیر تولید حس خوب و رشد شما در  گذشته بوده یا باعث رشد شما در آینده است.

 صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع