تاباندن پرتو هوشیاری بر یادگیری، مطالب جدید را فقط و فقط همانطور که هستند ببینید


هوشیاری به عنوان قدرتمند ترین بخش در وجود شما، میتواند در آموزش و یادگیری شما نیز تحولات بزرگی ایجاد کند و قبلا نیز مقالاتی در این مورد نوشته شده است. در این مقاله نکته مهم دیگری در مورد نحوه تاثیر گذاری هوشیاری بر یادگیری مطالب مطرح میگردد.

شما هرگز مطالب جدید را همانطور که هستند نمیبینید !

به تیتر بالا توجه کردید ؟! تقریبا غیر ممکن است که شما یک مطلب جدید را، دقیقا همانطور که هست ببینید و اگر بتوانید این کار را انجام دهید، شما جز نفرات معدود در سطح جهان هستید که این قابلیت را دارند. یکی از مشکلات اساسی در یادگیری عموم انسانها، این است که وقتی با موضوعی جدید مواجه میشوند، به یکباره هوشیاری آنها به شدت افت کرده و به جای آنکه مطلب جدید را(که چه بسا بسیار ساده باشد)، دقیقا همانطور که هست ببینند، یک غول از آن ساخته و تمام پیشفرضها و خاطرات و شنیده هایی که نسبت به آن موضوع یا آن درس دارند را وارد عمل میکنند و به همین علت به سادگی در یادگیری آن مطلب جدید تسلیم شده و شکست میخورند.

بسیاری از دروس و مباحث هستند که بار فرهنگی زیادی رویشان است و تقریبا همه از آن وحشت دارند ! مثلا میتوانید فیزیک کوانتوم یا ریاضیات یا دروس مشابه را در نظر بگیرید که به محض اینکه اسمشان می آید، خیلیها سوال را ندیده قالب تهی میکنند و میدان را به پیشکسوتان عرصه آموزش واگذار میکنند !!! حال آنکه اگر حین یادگیری این دروس یا هر مبحث دیگر، کماکان بتوانید هوشیاری خود را حفظ کنید و به دقت توجه کنید، خواهید دید حتی در پیچیده ترین علوم، اصول و الگوهای بسیار بسیار ساده ای وجود دارد که فقط اگر هوشیار و در لحظه حاضر باشید آنها را خواهید دید. این اصل ساده میتواند یادگیری شما را چندین برابر عمیق تر و بهتر کند. از همین امروز با هر چیزی که مواجه شدید، به جای وحشت کردن، در لحظه حاضر باشید و به دقت به آن توجه کنید تا کم کم الگوهای ساده آنرا پیدا کنید و به آن مسلط شوید. و هر گاه از سختی مطلب یا درسی وحشت کردید، همواره این جمله را به یاد بیاورید که : “شما هرگز، مطالب جدید را دقیقا همانطور که هستند نمیبینید ! و فقط توهمی ترسناک از آن میسازید.”. اگر تمرین کنید که هرچیزی را فقط و فقط همانطور که هست ببینید، یادگیری هیچ علمی برایتان سخت و دشوار نخواهد بود.(مقاله اختصاصی کاملترین مرجع تکنیک های حافظه)صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع