“شما” هرگز نخواهید توانست “هوشیار” یا در لحظه “حاضر” شوید

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 20 ثانیه

برخیها با خواندن مقالات، تازه به اهمیت بسیار بالای هوشیاری و حضور در لحظات پی برده، و تمارینی مثل مدیتیشن را آغاز کرده اند. اما انگار هرچقدر که تلاش میکنند، بالاخره کلی جاها از خود بیخود شده و حضور در لحظات را در مسیر زندگی خود از دست میدهند. این گره چگونه باز میشود !؟

“شما” هرگز نخواهید توانست در لحظه حاضر یا هوشیار شوید

همانطور که گفته شد، خیلیها قصد کرده اند که در لحظات زندگی خود تک تک حاضر شده و ناظر و هوشیار به تک تک لحظات زندگی خود، و هر آنچه در هر لحظه در وجودشان میگذرد شوند تا زندگی خود را هوشیارانه تغییر دهند. اما در مسیر این تمرین ها برای حضور در لحظه، حرف جالبی که بارها و بارها از سوی همراهان قدرت نامحدود شنیده شده، این است که “چقدر حضور در لحظه سخت است ! من هر شب به خود قول میدهم که فردا کاملا در لحظه باشم و هوشیار زندگی کنم. اما ده دقیقه نگذشته به یکباره حضور در لحظه را از دست میدهم و مثلا غرق در احساسات میشوم یا حواسم پرت میشود و در افکار غرق میشوم و این لحظه را از دست میدهم.” . اما این مشکل چطور حل میشود ؟!

باید بدانید اصلی ترین و جالب ترین نکته این است که “شما” هرگز نخواهید توانست در لحظه حاضر شده و هوشیار شوید ! و منظور از شما، همین “فرد” ایست که مثلا قصد کرده هوشیار شود و مثلا حسرت اشتباه امروزش را میخورد(و در سر توسط صدایی، با خود حرف میزند !) و دوست دارد فردا فرد بهتری برای خود و اطرافیانش باشد ! نکته ای بسیار ظریف که آنرا جاهای دیگر نخواهید شنید، این است که هوشیاری نمیتواند توسط یک “فرد” که دارای یک هویت و مجموعه ای از افکار است و در ذهن خود فکر میکند که مثلا چطور از فردا هوشیار باشم و صدایی درونی دارد… رخ بدهد ! بلکه هوشیاری فقط زمانی رخ میدهد که فردی وجود نداشته باشد ! حقیقت عمیق درباره هوشیاری این است که هوشیاری فقط زمانی برای شما رخ خواهد داد که شما خودتان کنار بروید و سعی نکنید که هوشیار شوید ! زیرا هوشیاری توسط “شما به عنوان یک فرد”، هرگز رخ نخواهد داد. بلکه هوشیاری حقیقی و حضور در تمامی لحظات زمانی رخ میدهد که به کل، خودتان کنار بروید و نه فکری در سر باقی بماند و نه صدایی و نه حتی تلاشی برای هوشیار ماندن صورت پذیرد ! اگر امروز حسرت خورده اید که چرا حضورتان در لحظه را از دست داده اید، در خطای بزرگی به سر میبرید و مطمئن باشید از فردا نیز چیزی عوض نخواهد شد. زیرا هرگز یک “فرد” نمیتواند هوشیار شود. مگر اینکه فردیت و افکار و نگرشها و …کنار روند(حتی این حسرت خوردنها هم کنار رود !) و خودِ هوشیاری باقی بماند ! آنجاست که هوشیاری دائم رخ میدهد !صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع
0%