خطر وحشتناک فرهنگ، عرف، سنت، و سنتی بودن، چرا حین طی کردن مسیر های سنتی باید هزاران برابر بیشتر حواس خود را جمع کنید !؟

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 11 ثانیه

لطفا با خواندن تیتر این مقاله، به کسی بر نخورد ! اول از همه کاملا درک کنید که حرف این مقاله چیست، بعد قضاوتهای احتمالی خود را داشته باشید.(همواره عده ای هستند که بدون خواندن و فهم مقاله به سرعت قضاوتهای خود را آغاز میکنند !).

سنت، فرهنگ، عرف و چهارچوب های تکراری جامعه، خطر شدید ناهوشیاری را به شکل نهادینه، در خود دارد !

این مقاله برای این نیست که بگوییم سنت بد است ! فرهنگ بد است ! عرف بد است یا سنتی بودن بد است ! پس تعصبات احتمالی خود را کنار بگذارید و خوب گوش کنید که چه مطلب مهمی گفته میشود. اصولا پس از تولد هر فرد، بر اساس جامعه ای که در آن متولد میشود، فرهنگ، عرف، سنت و بصورت خلاصه چهارچوب های تکراری و عادتگونه خاصی به ذهنش تزریق میشود. جالب آنکه حتی ممکن است یک دید کاملا غلط اما بر اساس عادت و تکرار، در مورد خدا، دین یا عبادات خاصی که مرتبط با فرهنگ و چهارچوب فعلی زندگی شماست، در ذهنتان نصب شود. عرف و فرهنگ یک جامعه، حتی جزییاتی مانند نحوه تعامل رایج میان شما و دیگران، دید عرف به زندگی، تحصیل، ازدواج و هزاران موضوع دیگر را نیز به ذهن شما نصب میکند ! و خطر همینجا آغاز میشود !

خطر آغاز میشود، زیرا هر آنچه که مردم لق لقه دهان خود کرده اند و حتی سینه به سینه به هم نقل کرده اند، همواره پر از حجم زیادی از عادات، ناهوشیاریها و غفلتهاست. آنجا که یاد میگیرید به سادگی کلمه خدا را به دهان بیاورید(بدون اینکه به این فکر بیفتید که واقعا عمیقا آنرا تجربه کنید و بفهمید)، آنجا که طبق عرف و عادت و دقیقا بر اساس تقلید از دیگران، مثلا ادامه تحصیل میدهید یا ازدواج میکنید یا…، همه اینها دقیقا جاهایی هستند که در حقیقت، ذهن شما بسیار مستعد به خواب رفتن و کورکورانه طی کردن مسیر میشود. و این خطر بزرگی است. هدف از این مقاله، این نیست که تحصیل، ازدواج یا هر عرف و چهارچوبی را رها کنید، بلکه تذکری بسیار جدی برای این است که حین طی کردن ساختارهای تکراری، معروف و رایج، ثانیه به ثانیه مطمئن شوید که هوشیار هستید و در لحظه حضور دارید و به خوبی همه چیز را میبینید. غفلت و ناهوشیاری و عدم حضور در لحظه، تنها عامل تمام بدبختیهای انسان است و به همین علت حین انجام عرف و سنت های رایج یک جامعه، اهمیت هوشیاری هزاران برابر بیشتر نیز میشود. این نکته ایست که باید به خوبی به آن توجه کنید.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع