تبدیل شدن به یک انجام دهنده، خصوصا برای کارهایی که علاقه ای به انجامشان ندارید !

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 25 ثانیه

خیلی از کارها در مسیر زندگی هستند که چه بسا لزوما علاقه ای به انجام آنها نداشته باشید، اما انجام و به پایان رساندن سریع آنها، بار بزرگی را از دوش شما برخواهد داشت. از طرف دیگر تلنبار کردن و انجام ندادن کارهایی که باید انجام دهید، در بلند مدت مشکلات بسیار بزرگی را برای شما تولید کرده و میتواند تمام ابعاد زندگی شما را کاملا بر هم زند. به همین علت است که تبدیل شدن به یک انجام دهنده، اهمیت بالایی دارد.

چه چیزی نمیگذارد که کارهایتان را انجام دهید !؟

تنها چیزی که مانع از این میشود که کارهایتان را به انجام برسانید، وقت کشی و تعویق ایجاد کردن است. و موضوع وقت کشی و تعویق ایجاد کردن، یک عادت ریشه دار در وجود انسان است که در تمام مراحل رشد یک انسان(حتی رشد معنوی)، مانع از نتیجه گیری سریع او میشود ! معمولا تنها نوعی از وقت کشی که عموم مردم با آن آشنا هستند، همان وقت کشی آشکار و واضح است. مثلا ممکن است برای ماهها به علت ترس، یا تردید یا به هر علت دیگری، از انجام یک کار در زندگیتان فرار کرده باشید. با این وجود، مخرب ترین وقت کشی ها در تمام زندگیتان، آنهایی هستند که اصلا محسوس نیستند ! و مشکل اساسی اکثریت افراد همین نوع از وقت کشی است.

وقت کشی واضح این است که مثلا یک فرد برای آزمونی که دارد، مطالعه نمیکند. یا کاری که باید انجام دهد را انجام نمیدهد(به دلایل مختلف). اما نوع خاص تر وقت کشی آن نوعی است که مثلا شما چه بسا سراغ انجام دادن آن کار نیز بروید، اما حین انجام دادن آن کار، دائما در ذهن خود افکاری را حمل کنید که آن افکار سرعت شما را کند میکنند و از بازده شما میکاهند. به عنوان یک مثال، فرض کنید یک فرد درحال مطالعه کتاب خود برای آزمون خاصی است که فرصتی نیز برای اتمام آن نمانده، اما دائما در ذهن خود، گرفتار ایده آل گرایی است و دوست دارد حتما آن مطلب را عمیقا و به شکل ایده آل یاد بگیرد.  دقت داشته باشید اینکه یک فرد دوست داشته باشد عمیقا موضوعی را یادبگیرد وبفهمد، مشکلی ندارد. اما همین ایده آل گرایی میتواند در بسیاری از اوقات، باعث این شود که فرد مذکور، در همان مراحل اولیه یادگیری یک علم، کلا بیخیال شود(چون حس میکند در حال سطحی یادگرفتن آن موضوع است).

چیزی که در زندگی مهم است، انجام کارهاست. و تنها مانع دربرابر اینکه کارهای شما انجام شود، وقت کشی است. علت وقت کشی در هر فرد، میتواند کاملا متفاوت با فردی دیگر باشد و به همین علت اگر میخواهید مشکل وقت کشی را در وجود خود حل کنید، باید برای مدتی، همزمان با انجام کارها یا همزمان با وقت کشی هایتان، دقیقا و به دقت تمام و هوشیارانه، ببینید که چه فرآیند فکری و چه طرز نگاهی است که در هر لحظه، در حال ایجاد تاخیر در انجام یک کار است. بدین ترتیب هر فرد میتواند متوجه شود که دقیقا چه چیزی عامل وقت کشی های اوست.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع
0%