روانشناسی تنبلی و تعویق ایجاد کردن، چرا انجام کارها را به فردایی که هیچگاه نمیرسد می سپارید ؟


تصور کنید که در رختخواب گرم و نرم هستید و شب نیز دیر خوابیده اید. کم کم وقت بیدار شدن فرا میرسد(ساعت 8 باید اداره باشید و البته میدانید که مسیر یک ربع زمان میبرد !). ساعت 7، زنگ شما به صدا در می آید و شما بیدار میشوید. اما مجددا آنرا قطع میکنید و یک ربع دیگر میخوابید و تنبلی میکنید، ساعت 7.15 میشود و مجددا زنگ را قطع میکنید تا یک ربع دیگر بخوابید. این روند را بار دیگر انجام میدهید تا اینکه ساعت 7.45 فرامیرسد ! با اینکه کماکان بیدار شدن بسیار سخت است، اما بالاخره ساعت 7.45 بیدار میشوید و به سرعت، و راس ساعت، به اداره خود میرسید.(فایل صوتی مربوط به تعویق ایجاد کردن)

آیا تاکنون این وضعیت یا وضعیت مشابه دیگری را تجربه کرده اید ؟ چرا تعویق ایجاد میکنید ؟ چرا دانشجویان با اینکه در اول ترم تصمیم میگیرند هر روز مطالعه داشته باشند، اما به یکباره خود را در حالتی پیدا میکنند که در شب امتحان بوده و تازه شروع به خواندن کرده اند ؟ در این مقاله بررسی خواهیم کرد که علت روانشناسی این مشکل رایج و  راه حل آن چیست ؟

علل اصلی تعویق ایجاد کردن

  1. در سطح ناخودآگاه، کار مربوطه را سخت و غیر ممکن میدانید: وقتی در سطح ناخودآگاه انجام کار مذکور را غیر ممکن بدانید، ضمیر ناخودآگاه شما مدام تعویق ایجاد میکند. در اینصورت انجام صحیح و منظم تمارینی مثل تمرین تصویر سازی ذهنی، میتواند باور شما به قابل انجام بودن آن کار را بیشتر کند.
  2. اعتماد به نفس بالا : اعتماد به نفس خیلی بالا هم خوب نیست ! برخی دیگر از افرادی که تعویق ایجاد میکنند، همواره در ذهن خود حس امنیتی مصنوعی را احساس میکنند. بدین صورت که مطمئن هستند، بالاخره میتوانند آن کار را انجام دهند و سریع هستند و این تصور آنها را آرام میکند. در اینصورت بد نیست کمی از اعتماد به نفس خود را کم کنید و همیشه احتمال شکست را نیز مد نظر قرار دهید.
  3. صبر کردن تا زمانی که حس اش را داشته باشید: این مورد یکی دیگر از علل تعویق است. افرادی که قدم های کوچک را مهم نمیشمارند و منتظرند که همه چیز خوب شود و بعد آغاز کنند، معمولا تا همیشه تعویق ایجاد میکنند.
  4. ترس شدید از شکست: وقتی افراد میترسند که شکست بخورند، تعویق ایجاد خواهند کرد. همچنین ممکن است حس کنند که ممکن است کار به صورت بینقض انجام نشده و یا اعتبار آنها زیر سوال برود. به همین علت به سمت انجام آن نمیروند.

چگونه با تعویق ایجاد کردن مقابله کنید ؟

برای حل مشکل تعویق ایجاد کردن در کارها به موارد زیر توجه کنید :

  1. عمیقا درک کنید زمانیکه در آن کاملا حال خوشی داشته باشید و همه چیز برای شروع کاری که میخواهید آماده باشد، فرا نخواهد رسید. از گامهای کوچک کار را آغاز کنید. گامهای کوچک بسیار مهم هستند.
  2. درک کردن اینکه ترسهایی که اکنون دارید و مانع این هستند که به سمت هدف گام بردارید، رفته رفته با هدر رفت زمان، بزرگتر خواهند شد ! مطمئن باشید که با ادامه فرآیند تعویق انداختن دیر یا زود افسردگی شما را فراخواهد گرفت.
  3. اینکه عمیقا متوجه شوید افراد موفق، حتی وقتی حس و حال کار را ندارند، گامهای اول را شروع میکنند.

اهمیت یقین داشتن

نبود یقین، مهمترین عاملی است که باعث میشود کاری را شروع نکنید و تعویق ایجاد کنید. وقتی شما یقین ندارید که اگر کاری را شروع کنید، موفق خواهید شد یا خیر، ضمیر ناخودآگاه شما سعی خواهد کرد با تعویق ایجاد کردن در شروع آن، از شما و شخصیت شما در برابر آسیب دیدن جلوگیری کند. اگر مطمئن باشید که کاری را انجام میدهید و با انجام آن، صد درصد موفق شده و لذت خواهید برد، قطعا این کار را انجام خواهید داد ! همچنین اگر یقین داشته باشید که میخواهید تحت هر شرایطی کاری را به انجام برسانید نیز همینطور.

در مقابل، اگر مطمئن باشید که از انجام کاری، ضرر خواهید دید، قطعا از انجام آن جلوگیری خواهید کرد. به مثالی که در ابتدا زدیم توجه کنید. چرا ساعت 7:45، بالاخره از رختخواب بلند شده و به سمت اداره میروید ؟ بله، چون همه چیز برای شما به “یقین و باید” تبدیل شده. وقتی بین دو راهی مرگ یا انجام یک کار گیر کنید آن کار را انجام خواهید داد !

بنابر این تاکید میکنم که بد نیست یک بار دیگر به یقین، بعنوان صفتی خارق العاده نگاه کنید. وقتی با خود میگویید میخواهم کاری را آغاز کنم، با یقین صد درصد حرف بزنید و ضمیر ناخودآگاه خود را به عمل کردن قانع کنید : من فلان کار را آغاز میکنم و صد در صد نتیجه خواهم گرفت !

درباره سیگار فکر کنید. افراد زیادی میدانند سیگار سرطان می آورد یا ضرر دارد و … اما بازهم سیگار میکشند. واقعیت این است که چنین افرادی، هرچند در سطح خودآگاه به این ضرر واقف اند، اما ضمیرر ناخودآگاه آنها مثالهای بسیاری از افراد دیگر را در خاطر دارد که تا سنین بالا سیگار کشیده ولی سالم اند (شاید یکی از آنها پدر بزرگشان باشد). بنابر این در سطح ناخودآگاه، به یقین نرسیده اند که چه رنجی دریافت خواهند کرد و از این رنج، درکی ندارند. بنابر این از شما میخواهم درباره اهمیت یقین و اراده فکر کنید. وقتی واقعا تصمیم بگیرید کاری را انجام دهید، آنرا انجام میدهید. وقتی قایقهای برگشت را بسوزانید و فقط راه رسیدن به هدف باقی بماند، قطعا خواهید رسید.(مقاله اختصاصی چگونه ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنید ؟)صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع