چگونه یک رابطه سالم و بلند مدت عاشقانه بسازید ؟


اگر قبلا در رابطه های عشقی حاضر بوده باشید، یا اینکه رابطه نزدیکان و دوستان خود را بررسی کرده باشید، احتمالا میدانید همه رابطه ها، بسیار تمایل دارند که به سادگی و در کوتاه مدت از هم بپاشند و به سمت تلخی بروند. اکثریت رابطه ها حتی به یکسال نیز نمیکشند و به سرعت به پایان خود میرسند. باید بدانید که رابطه ها بصورت خود به خودی، تمایل دارند به سمت پاشیده شدن بروند، مگر اینکه برای حفظ آن، مطالعه کنید، زمان بگذارید و انرژی صرف کنید. زیرا در واقع، در یک رابطه، کاری که میکنید این است که دو فرد را در کنار هم قرار میدهید که هرکدام از این افراد، باورها، علایق، نیازها و خلق و خو های خاص خود را دارند. در واقع یک رابطه، مانند رقصی دو نفره است که با شروع رابطه، دو نفر به هم نزدیک شده و میخواهند یک رقص زیباتر را به نمایش بگذارند. آنها تعامل کرده و باهم میرقصند و این رقص جدید، باید منظم و هماهنگ باشد تا زیباتر از رقص تک نفره و مجزای آنها باشد. هرچقدر که مدت زمان این رقص دو نفره زیاد شود، بدیهی است که احتمال از هم پاشیدن و تخریب این رقص بیشتر میشود و برای اینکه ایندو باهم هماهنگ باشند، نیاز است که هر کدام از آنها به تنهایی رقص را بلد بوده و درحقیقت درک متقابلی از یکدیگر داشته و هرکدام، سطح مشخصی از رشد و شخصیت را بصورت مداوم کسب کنند و مهارتهای خود را افزایش دهند. مشکلی که در اکثریت جهان و جامعه وجود دارد این است که مردم دوست دارند با ورود به رابطه، آنرا بصورت عادی و همانطور که پیش می آید، ادامه دهند و بدون اینکه روی مهارتهای خود، ارتقای خود و شناخت خود از جنس مخالف مطالعه ای داشته باشند، رابطه را ادامه دهند تا ببینند چه پیش می آید. این درحالیست که یک رابطه، بصورت عادی تمایل دارد بسمت فروپاشی برود. آنها فقط دوست دارند با هم همراه شوند و به همین شکل ادامه دهند تا ببینند چه میشود.

باید بدانید برای اینکه یک رابطه ادامه پیدا کند(خصوصا با اهداف بلند مدتی مانند ازدواج)، باید بصورت ویژه روی خود کار کنید، در غیر اینصورت باید توجه کنید که بیش از نصف ازدواجها و رابطه ها به طلاق و جدایی منجر میشود. شما باید دائما مطالعه کنید و روانشناسی مربوط به رابطه، عشق، جذابیت، و غیره را تحت بررسی قرار دهید.

همانطور که برای سفر به کره ماه، سالها مطالعه و محاسبات پیچیده انجام میشود و رشته دانشگاهی وجود دارد(زیرا پیچیده است)، برای حفظ یک رابطه نیز شما باید مطالعات لازم را انجام دهید و خود را ارتقا دهید زیرا حفظ دو نفر در کنار هم، چه بسا بسیار سخت تر از حفظ یک سفینه فضایی در فضا باشد.

یک رابطه سالم چه ویژگیهایی دارد ؟

سه نوع رابطه وجود دارد :

 1. رابطه وابسته : دو طرف، هرکدام به تنهایی نیازهایی داشته و برای پر کردن آن نیاز به هم میرسند. این نوع رابطه بد ترین نوع رابطه است و رابطه ای دردناک خواهد بود. در این رابطه، زمانیکه فرد مقابل چیزی که میخواهید را ندهد(به هر دلیل)، ناراحتی به وجود می آید. باید بدانید هیچکس نمیتواند از نظر روانشناسی شما را کامل کند. و این مساله از نظر روانشناسی غیر ممکن یا بهتر بگوییم، نادر است که طرف مقابل همه نیازهای شما را در همان لحظه رفع کند. اگر بخواهیم با رقص مقایسه کنیم، این نوع رابطه، همانند رقصی است که دو نفر، به تنهایی رقص را بلد نیستند. حال وقتی که بهم برسند نیز قطعا نخواهند توانست رقص خوبی را به نمایش بگذارند. در حقیقت در این نوع رابطه، افراد به تنهایی نمیتوانند با خودشان خوشحال و آرام باشند، پس چگونه ممکن است وقتی بهم میرسند، این آرامش را حفظ کنند ؟در این نوع از رابطه، دو نفربه تنهایی نقص دارند، پس چگونه ممکن است بهم برسند و وضعیت بهتری را خلق کنند ؟
 2. رابطه مستقل : بهتر از نوع اول است. دوطرف کاملا مستقل هستند و هرکدام مسیر خود را طی میکنند که این مسیر با مسیر فرد مقابل متفاوت است. اما به هرحال این رابطه نیز باید کم کم به سمت رابطه نوع سوم برود و میتواند با تبدیل شدن به رابطه نوع سه، وضعیت خارق العاده خود را کسب کند.
 3. نیمه مستقل : هرکدام از طرفین این رابطه، روی خود کار کرده و مستقل هستند. هردو توان روانشناسی و روحی خوبی دارند و طبق مثالی که از رقص دونفر گفتیم، آنها خود رقصیدن را بلد هستند! کارکرد مغز خود را بلد هستند، کنترل احساسات خود را بلدند و حال که بهم میرسند، میتوانند رقص زیباتری را خلق کنند. از با هم بودن لذت میبرند و تلاش دارند با هم رشد کنند و همدیگر را کامل کنند و لحظات زیباتری را خلق کنند.
 4. یک نوع رابطه بسیار نادر نیز به احتمال بسیار بسیار کم، میتواند وجود داشته باشد(در فیلمها !) و آن هم این است که دو طرف با همه وجود و در همه لحظات، جانشان را برای همدیگر و نیازهای هم بدهند تا همدیگر را کاملا پر کنند. در واقع در این رابطه افراد همزمان با رشدی که از درون خود دارند، توجه بسیار ویژه ای را به رشد طرف مقابل و بهترین شدن طرف مقابل نیز دارند. و با همه وجود برای دادن بهترین حسها به طرق مقابل تلاش میکنند. آنها حتی آنقدر مطالعات دقیقی درباره جنس مخالف داشته اند که دقیقا میدانند که چطور در رابطه خود تنوع ایجاد کنند. بصورت خلاصه هردوی این افراد یک استاد تمام در شناخت ذهن و نیازهای فرد مقابل و توجه به آنهاست.
  هرچند این وضعیت بینظیر است اما از نظر روانشناسی این مساله، بسیار بسیار نادر است و احتمال رخ دادن آن نیز بسیار کم است.
  اگر چنین شرایطی بتواند ایجاد شود،هیچ رابطه ای زیباتر از این مورد نخواهد بود(البته پایان بسیار تلخی نیز خواهد داشت، مثلا با مرگ یکی از طرفین، دیگری آسیب زیادی را متحمل خواهد شد مگر اینکه تواناییهای ذهنی و روحی لازم را کسب کند). درمورد این رابطه، نکته مهم این است که دو طرف در عین وابستگی باید سعی کنند پیشرفت کنند و در این چاه نیفتند که از مسیر پیشرفت کنار کشیده و فقط محو یکدیگر شوند زیرا این رابطه حسهای خارق العاده ای را بهمراه خواهد داشت و به همین دلیل، ممکن است باعث شود افراد از رشد خود غافل شوند. این نوع رابطه تقریبا مشابه حالت سوم است و اگر بتوانید چنین رابطه ای را ایجاد کنید، همه چیز خارق العاده خواهد شد. بدینصورت که هرکدام از طرفین، در تلاش است که بار خود را به دوش کشیده و حس خوب را در درون خود ایجاد کند، و بصورت همزمان همه تمرکز او روی این است که بهترین حسها را به طرف مقابل ارائه کند و نیازهای او را رفع کرده و حتی بعضا با مصالحه کردن، برای او بهترین باشد. این رابطه به معنای حقیقی خارق العاده خواهد بود. اما لازمه آن قدرت روحی بالا در هر دوطرف رابطه است.

دوباره تکرار میکنیم، یک رقص دونفره فقط در یک حالت زیباست و آن زمانی است که هردو به رقصیدن مسلط باشند. بنابر این اگر در رابطه هستید، خود را بصورت مداوم در همه ابعاد رشد دهید.

نکات مهم برای یک رابطه بلند مدت سالم :

 1. برای یک رابطه خوب، شما باید روی مهارتهای روانشناسی خود کار کنید. آیا میتوانید 30 دقیقه به تنهایی در اطاق مانده و به خودی خود، خوشحال باشید ؟  شما باید روی زندگی خود کار کنید. روی سلامت و زیبایی خود کار کنید. روی کنترل احساسات و خشم خود کار کنید. روی ادب و احترام متقابل کار کنید. روی علم و دانش خود کار کنید. یاد بگیرید چگونه جذاب باشید، چگونه همیشه آرام باشید. روی وفاداری و بلوغ فکری خود کار کنید. روی ترسها، باورها و غیره کار کنید تا هر روز بهتر شوید. شما کسی را جذب خواهید کرد که دقیقا در وضع مشابه شما قرار دارد یا اینکه فرد مکمل خود را جذب میکنید. خود را بهترین نسخه خودتان کنید تا فرد مشابهی را جذب کنید. شما باید بهترین رقاص باشید تا با بهترینها برقصید و رقص زیباتری را به وجود آورید.
 2. اگر علم روانشناسی لازم را ندارید، زمان زیادی را با هم نگذرانید. در رابطه وابسته، دو زوج بهم پناه می آورند و همیشه با هم اند. و بعلت اینکه بسیار زیاد با هم هستند، از هم زده میشوند(دقت کنید که اگر دو زوج روی خودشان کار کنند، این نکته صدق نمیکند و هر ثانیه با هم بودن، میتواند باعث تولید عشق بیشتر میان آنها شود). اگر بهترین غذا یا حس دنیا را نیز هر لحظه به شما بدهند، زده خواهید شد(مگر اینکه علمی مانند NLP را بصورت عمیق یاد بگیرید). باید هدفتان اولین و مهمترین چیز در زندگیتان باشد. هر روز با هم نباشید. حتی اگر با پدر و مادرتان نیز هر روز با هم باشید، احتمال بحث بیشتر میشود. اگر یکدیگر را هر هفته یک بار ببینید، بهتر است زیرا میتوانید هیجان خود را برای دیدن هم حفظ کنید.
 3. صداقت : شما نمیتوانید یک رابطه سالم و بلند مدت را با دروغ بنا کنید. مثلا درباره گذشته یا کارهایتان صداقت داشتن بسیار مهم است. بدون صداقت، غیر ممکن است که در بلند مدت رابطه خوبی داشته باشید. نباید اعتماد میان شما با لو رفتن دروغهایتان از بین برود. حتی اگر بعضی وقتها، صداقت داشتن کل رابطه را به خطر می اندازد، صداقت را انتخاب کنید زیرا اگر مشخص شود که شما چیزی را مخفی کرده اید یا دروغ گفته اید، اعتماد میان شما از بین خواهد رفت و شانس داشتن یک رابطه بلند مدت بسیار کم خواهد شد. منظور ما از صداقت داشتن فقط در مسایل بسیار مهم نیست. بلکه گفتن سیاستمندانه جملاتی مانند : دیگر دوستت ندارم(به دروغ) نیز عدم صداقت است. قهر کردن با هدف رسیدن به وضعیت دیگر و سیاست چیدن در رابطه عدم صداقت است. صادقانه و بدون سیاست زندگی کنید زیرا قرار است برای مدت طولانی با هم باشید.
 4. قوانین و خواسته های دو طرفه ای را مطرح کرده و تحت هیچ شرایطی نگذارید قوانین و خواسته های طرف مقابلتان از شما زیر پا گذاشته شود.
 5. روی یکدیگر تعصب داشته باشید و این را نشان دهید که مهمترین فرد در زندگی شما عشق شماست. خانواده و دوستان اهمیت دارند اما باید قبول کنید و نشان دهید که مهمترین فرد در زندگی شما شریک  زندگی شماست که زمان زیادی را با او سپری میکنید. باید بدانید که در حال حاضر شما زندگی جدیدی را آغاز کرده و خاطرات را رقم میزنید و بعدها قرار است فرزندانی را به جامعه تحویل دهید بنابر این باید روی خودتان تعصب ویژه داشته باشید. یکدیگر را به همه دنیا نفروشید و شریکتان را از هر کسی بیشتر دوست داشته باشید و اولویت دهید.
 6. در طی رابطه از گذشته درس بگیرید و چیزهایی که در گذشته باعث بروز بحث شده است را دوباره تکرار نکنید. با یادگیری است که شما میتوانید امید داشته باشید رابطه روز به روز در حال رشد است وگرنه اگر در همه رابطه بحثها بر سر یک موضوع خاص باشد، جالب نیست. برای مشکلات و بحثهایی که یکبار پیش می آید، راه حل دائمی بیابید تا اولین بحث درباره موضوعی خاص آخرین بحث درباره آن نیز باشد.
 7. دلیل حضور شما در رابطه باید بخشیدن باشد نه گرفتن. شما باید از بخشیدن لذت ببرید و از خوشحال کردن آن فرد حس خارق العاده ای کسب کنید. به یاد داشته باشید که بصورت عادی، وقتی ببخشید، دریافت خواهید کرد. دو طرف باید همه تمرکز خود را روی بخشیدن کرده و نیازهای فرد مقابل را به خوبی برآورده سازد.
 8. هرگاه در بخشی کم کاری کردید ، با همه وجود به جبران آن بپردازید و همواره این قانون را به یاد داشته باشید که اگر انرژی مثبت و یا منفی دهید، همان انرژی به خودتان هم باز خواهد گشت زیرا شما در یک کشتی هستید.
 9. روی ارتباط خود کار کنید : ارتباط مهمترین عاملی است که رابطه را زنده نگاه میدارد. اگر در یک رابطه نیازها، ترسها و احساسات درونی خود را نتوانید به راحتی به فرد مقابل بگویید، شانسی برای رابطه بلند مدت نخواهید داشت. شما بعنوان دو نفر که برای مدت طولانی قرار است کنار هم باشید، باید ارتباط خوبی با هم داشته و حرفها را با هم بزنید. قهر کردن قطع ارتباط است که نتیجه نهایی آن تخریب رابطه خواهد بود. وقتی احساسات خود را مخفی میکنید، انتظار نداشته باشید طرف مقابل ذهن شما را بخواند. خانمها باید توجه ویژه تری نسبت به این نکته داشته باشند زیرا طبق ساختار ذهنی بیشتر دوست دارند همه چیز را غیر مستقیم بگویند و نیازهای خود را مخفی کنند. اگر یک ارتباط بسیار سالم داشته باشید امکان ندارد موضوعی بتواند رابطه را بهم بزند. آفت های یک ارتباط سالم، مواردی مانند پرخاش، قهر کردن، بی احترامی، و لجبازی است که اصلا نمیگذارد ارتباط صحیحی برقرار شود. هرگز احساسها و نیازهایتان را مخفی نکنید. وقتی مشکلی پیش آمد، به سرعت آنرا مطرح کرده و همچنین سعی کنید درلحظه، چیزی که باعث ناراحتی فرد مقابل شده است را رفع کنید و از دل او در بیاورید. نگذارید زخمها کهنه شوند.
 10. مصالحه کردن : وقتی ارتباط قوی شد،تا جایی که ممکن است ، مصالحه کنید.دقت کنید که اگر در جایی، مصالحه  کردن نیازمند قربانی کردن یکی از نیازها و خواسته های اساسی شماست، هرگز این کار را انجام نداده و سعی کنید راه حل دیگری را جایگزین آن کنید. زیرا انسانها در نهایت، از جایی به بعد نمیتوانند تحمل کنند و قربانی کردن یکی از نیازهای دوطرف در بلند مدت، باعث ضربه به کل رابطه خواهد شد.
 11. به شریک زندگی خود بگویید که دوستش دارید و دلسوز او باشید.
 12. قدردان شریک زندگی خود باشید. این مورد یکی از مهمتری ویژگیهایی است که باید در خود به وجود بیاورید. انسانها دوست دارند وقتی برای یک رابطه انرژی میگذارند، نتیجه آنرا در ریزترین چیزها، حتی در نحوه حرف زدن فرد مقابل بیشتر از گذشته ببینند. مثلا خانمی که چندین سال است همه انرژی خود را در یک رابطه گذاشته است، یا مردی که سالهاست انرژی گذاشته است، لایق برخورد های بیرحمانه نیست. مردی که سالها در بهترین لحظات و سختی ها کنار همسرش بوده، لایق برخورد بد نیست. باید قدر لحظه ها را بدانید و حرمت تلاشهای یکدیگر را حفظ کنید. اگر قدرشناسی در رابطه حضور نداشته باشد، گویی همه خاطرات و تلاشها به فنا میرود و هیچ چیز وجود ندارد. دقیقا مانند اینکه هر کاری میکنید، باد شود و به هوا برود. پس باید قدر یکدیگر را بدانید.
 13. در سختی ها نیز در کنار شریک زندگی خود باشید. نشان دهید که در سختی ها، درکنار شریک زندگی خود هستید و بدون توجه به اینکه چه اتفاقی رخ میدهد، عاشقانه کنار او باشید.
 14. هدیه دهید، غیرقابل پیشبینی باشید، نگذارید زندگی کسل کننده و قابل پیشبینی شود. نگذارید همه زندگیتان، مجموعه ایی از الگوهای تکراری شود. اگر الگوهای تکراری در زندگی شما زیاد شود، همه چیز کسل کننده خواهد شد(حتی اگر همه چیز بهترین باشد).
 15. همان کاری را با شریک زندگی خود کنید که دوست دارید او با شما انجام دهد. این قانون را مد نظر داشته باشید.
 16. منفی بین بودن میتواند همه رابطه را بهم بزند. همواره سعی کنید خوشبین باشید و در کنار هم رشد کنید.
 17. روی اخلاق خود کار کنید و خود را ارتقا دهید. در رابطه بلند مدت، توان اخلاقی و روحی است که میتواند باعث حفظ رابطه شود. ویژگیهایی مانند مهربانی، کنترل خشم، بخشنده بودن و فراموش کردن گذشته، جذابیت، پر انرژی بودن، خوشبین بودن، بخشنده بودن، احترام نگاه داشتن، معرفت داشتن. بله، همه ویژگیهای مثبت را در خود به وجود آورید زیرا در رابطه همه چیزهایی که میبخشید، و همه انرژیهای مثبتی که میدهید، به سمت شما باز خواهد گشت.
 18. اگر کار اشتباهی کردید، پای اشتباه خود بایستید. اگر خط قرمزی را در رابطه رد کردید، تاوان آنرا هرچقدر که هست پس بدهید(مقدار این تاوان را طرف مقابل شما حق دارد که تعیین کند). آماده باشید که به هر شکل ممکن، تاوان آنرا پس بدهید، و نسبت به آنچه رخ میدهد، گارد نگیرید. وقتی اشتباه میکنید، مسئولیت رفتار خود را بپذیرید. ممکن است مثلا تاوان اشتباه شما، چند روز کم محلی، یا قهر و یا حتی پرخاش و عصبانیت طرف مقابل باشد. به هرحال پای اشتباه خود بایستید.
 19. مشوق شریک خود باشید و انگیزه و انرژی بدهید نه اینکه مخرب باشید و انرژی منفی به او بدهید. فراموش نکنید که شما هردو در یک کشتی هستید و نمیتوانید با سوراخ کردن کشتی که خودتان در آن هستید، به مقصد برسید.
 20. مقایسه نکنید. اگر مقایسه میکنید هم همیشه شریک زندگی خود را بالاتر نشان دهید. شما هردو مسافر یک کشتی هستید و در یک کشتی حضور دارید. شما یک تیم هستید. نمیتوانید با پایین آوردن شریک زندگیتان در برابر سایر کشتی ها،اوج بگیرید. لحظات خوش شما، با هم و در کنار هم رقم میخورد. هرگز سعی نکنید زندگی دیگران را زیباتر از لحظات خودتان نشان دهید. این زندگی است که شما در آن حضور دارید. به خود و زندگی خود ضربه نزنید.

نهایتا باید گفت که هر دونفری که کنار یکدیگر قرار بگیرند، قطعا هزاران تفاوت در میان آنها، باورها و سخنانشان وجود خواهد داشت. تنها چیزی که هر مشکلی را رفع خواهد کرد و باعث مصالحه طرفین بخاطر یکدیگر خواهد شد، عشق حقیقی و با تمام وجود است. اگر واقعا عشقی حقیقی را در رابطه خود به وجود آورید، خواهید دید که حتی اگر فرهنگهای دو طرف کاملا با هم متفاوت باشد نیز، طرفین حاضر به مصالحه خواهند بود.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع