تاثیر تلگرام و چت کردن بر رابطه عشقی ، چرا چت کردن قطعا رابطه شما را نابود خواهد کرد ؟


در این مقاله قصد داریم به بررسی مساله بسیار مهمی بپردازیم که عدم آگاهی به آن میتواند یک رابطه عشقی را، بدون اینکه به آن آگاه باشید، تماما نابود کند.

آیا میدانید چت کردن و ارتباط مجازی میتواند رابطه عشقی شما را تخریب کند ؟

آیا میدانید ارتباط بصورت مجازی با کسی که دوستش دارید، میتواند تنها علت تخریب رابطه شما در بلند مدت باشد ؟

آیا میدانید ارتباط مجازی زیاد، علت اصلی بسیاری از طلاقها و جدایی های موجود در سطح جهان است ؟

گسترش ارتباطهای مجازی

امروزه یکی از فرصتهای ارزشمند، برای کسانی که وارد یک رابطه عشقی شده اند، استفاده از شبکه های مجازی است. در زمانهایی که امکان ارتباط حضوری به دلایل مختلف وجود ندارد، بسیاری از زوجها، از ارتباط مجازی، برای حفظ صمیمیت خود استفاده میکنند. اما آیا میدانید ارتباط مجازی میتواند تمام رابطه شما را تخریب کند ؟

چرا چت کردن رابطه عشقی شما را قطعا تخریب خواهد کرد ؟

 1. دسترسی دائم و ساده به یکدیگر : وقتی دونفر دائما، به سرعت و به سادگی بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، و همواره در کنار یکدیگر باشند، حتی اگر بیشترین تفاهم در میان آنها وجود داشته باشد، بالاخره امکان بروز اختلافات بیشتر خواهد شد. تاکنون شده است که چند روز پشت سر هم، غذای مورد علاقه خود را میل کنید ؟ بدیهیست حتی اگر خوشمزه ترین غذا مدام در دسترس شما باشد، امکان دلزده شدن از آن بیشتر خواهد شد.
 2. عدم امکان فهم یا انتقال دقیق منظور در چت : حین چت کردن نسبت به یک ملاقات حضوری، برای بیان منظور دقیق و اصلی خود، باید انرژی بسیار بیشتری مصرف کنید. درواقع حین چت کردن، طرف مقابل شما، تن صدا، لحن، حس حقیقی شما حین گفتن یک جمله، منظور اصلی شما، حالت بدن شما، زبان بدن، وضعیت روحی شما، شرایط شما و… را متوجه نخواهد شد به همین علت، به سادگی ممکن است سو تفاهم هایی در رابطه رخ دهند. 93 درصد ارتباط میان دو انسان، بر اساس ارتباطات غیر کلامی است حال آنکه کلمات فقط 7 درصد از ارتباط را بر عهده دارند !
 3. عدم امکان انتقال دقیق احساسات : هرچند شکلک ها و تسهیلات دیگری برای انتقال احساسات در فضاهای مجازی به وجود آمده اند، اما باید بدانید امکان انتقال دقیق احساسات، در فضای مجازی، عملا وجود ندارد.
 4. غیر ممکن بودن داشتن درک دقیق از وضعیت فرد مقابل حین چت کردن : وقتی در فضای مجازی با فرد مقابل چت میکنید، عملا هیچ درکی از وضعیت فرد مقابل، حین چت کردن با خود را ندارید. مثلا فرض کنید فرد مقابل پشت فرمان و درحال رانندگی است و به همین علت کمی دیرتر پیغام را جواب میدهد. همین مساله میتواند توسط طرف مقابل، بعنوان بیتوجهی برداشت شود.
 5. نداشتن ابزارهای کافی برای بیان منظور و یا جبران اشتباه: اگر در دنیای واقعی و در حضور طرف مقابل اشتباهی کنید، ابزارهای زیادی برای جبران خواهید داشت. مثلا میتوانید فرد مقابل را در آغوش بگیرید و حقیقت را به او صادقانه بگویید. اما در فضای مجازی، خبری از این مساله نیست! وقتی اشتباهی میکنید، تنها ابزار شما برای جبران، کلمات شماست و این مساله ارتباط در فضای مجازی را سخت تر میکند.
 6. سادگی تخریب یا قطع ارتباط : در یک ارتباط مجازی، فرد در هر لحظه میتواند از پاسخ دادن به سوال فرد مقابل، فرار کند. بلاک کردن، نخواندن یک پیغام، مخفی کردن وضعیت آنلاین بودن، و… از جمله مواردی هستند که میتوانند به سادگی ارتباط سالم شما را در لحظه ای حساس، قطع کنند. حال آنکه در یک ارتباط حضوری، رفتن و تخریب ارتباط به این سادگی ها نیست !
 7. شرطی شدن ذهنها در مرور زمان : در فضای مجازی، شرطی شدن بسیار ساده تر رخ میدهد. منظور از شرطی شدن، این است که یک چیز، در گذر زمان، بتواند چیزهای دیگر را به یاد شما بیاورد. مثلا اگر هربار با شنیدن زنگ تلگرام، خبر بدی به شما رسیده باشد، اینبار حتی اگر کسی که دوست دارید پیغامی ارسال کند و زنگ تلگرام را بشنوید، بدون اینکه آگاه باشید، احساسات منفی دوباره در شما تولید شده و در برخورد شما با فرد مقابل تاثیر خواهند گذاشت.
 8. حس نکردن حضور فرد مقابل : وقتی در فضای مجازی با طرف مقابل خود(که دوستش دارید)، حرف میزنید، چه بسا درک دقیقی از وجود او نتوانید داشته باشید. در بسیاری اوقات، دقیقا همین مساله میتواند عامل رفتارهای بد شما با یکدیگر باشد زیرا در فضای مجازی، حس خارق العاده حضور در کنار یکدیگر را تجربه نمیکنید و به همین علت چه بسا حرفهایی بزنید که در حالت عادی هرگز به زبان نمی آوردید.
 9. سرعت بسیار بالا و سهولت ارتباط در چت : در یک ارتباط، و در برخی لحظات، ممکن است به هر دلیلی، حسهایی منفی در وجود شما آغاز شوند. از آنجایی که در چت، سرعت ارتباط بسیار بالاست، در بسیاری از اوقات، ریزترین افکار منفی خود را با یک پیام، به سرعت به نفر مقابل انتقال میدهید و عملا آشوب بیشتری ایجاد میکنید. حال آنکه مثلا در ارتباط با ایمیل، این سرعت وجود ندارد، به همین علت افراد قبل از حرف زدن، بیشتر فکر میکنند.
 10. وقتی کسی موضوعی را به دل بگیرد، امکان فهم این مساله سخت تر است : فرض کنید طرف مقابل، از یکی از حرفهایتان ناراحت شده اما آنرا به خوبی مخفی کرده است. وقتی در فضای چت هستید، عملا نمیتوانید از مواردی مانند حالت چهره یا زبان بدن فرد، حس حقیقی درونش را متوجه شوید. به همین علت ممکن است دلخوری ایجاد شود اما شما اصلا متوجه آن نباشید.
 11. وقتی برداشت اشتباهی میشود، امکان توضیح منظور اصلی بسیار سخت است : وقتی برداشت اشتباهی در فضای مجازی رخ میدهد، جبران آنچه گفتید و مطرح کردن منظور اصلی شما، پروسه ای بسیار سخت خواهد بود. حال آنکه این مساله در ارتباط حضوری بسیار ساده تر حل میشود.

پیشنهاد قدرت نامحدود به شما چیست ؟

برای اینکه رابطه عشقی خود را در همین لحظه اصلاح کنید، کافیست موارد زیر را رعایت کنید :

 1. از ارتباط و بحث طولانی در فضای مجازی فاصله بگیرید.
 2. مکالمات تلفنی بهتر از چت کردن، و ملاقات حضوری بهترین گزینه است. ترجیحا منتظر فرصت مناسبی باشید تا صحبتهای خود را(خصوصا مسائل مهم)، بصورت حضوری مطرح کنید.
 3. از همین لحظه اهمیت بیشتری به ملاقاتهای حضوری دهید.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع