علت اعتیاد به رابطه جنسی چیست ؟ آیا دلایل اعتیاد به رابطه جنسی و راه درمان آن را میدانید ؟

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 35 ثانیه

هر رفتاری که از حد نرمال خود خارج شود و تبدیل به یک اعتباد شود، یک بیماری تلقی میگردد. حتی اگر این مساله، رفتار نرمال و سالمی مانند رابطه جنسی باشد.

بخاطر هورمونهایی که در بدن انسانها وجود دارد، تمایل به سکس، نرمال است اما وقتی این تمایل تمام جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار میدهد، این مساله رفتار نرمالی تلقی نمیشود.

در این مقاله، درباره علل این اعتیاد بیشتر یاد خواهید گرفت.

روانشناسی اعتیاد به رابطه جنسی

وقتی سعی دارید اعتیاد به سکس را از دیدگاه روانشناسی بررسی کنید، باید هورمونها را برای چند لحظه فراموش کرده و روی عوامل روانشناختی ای متمرکز شوید که میتوانند انگیزه ایی برای اعتیاد به رابطه جنسی باشند.

در ادامه مواردی را ذکر میکنیم که نشان میدهد چطور اعتیاد به سکس میتواند نتیجه نیازهای روانشناسی تامین نشده ای باشد که هیچ ارتباطی به رابطه جنسی ندارند :

  • اعتیاد به سکس و نمایش ویژگیهای مردانه : برخی از مردان، به سکس اعتیاد پیدا میکنند زیرا سکس به آنها حس قدرت و مردانه بودن میدهد. برای چنین افرادی، سکس نمایانگر این مساله است که آنها مرد و قوی هستند، به همین علت به آن اعتیاد پیدا میکنند. همچنین شما خواهید توانست ارتباطی معنادار، بین کسانیکه مدام جک های جنسی مطرح میکنند و نیاز به رفع برخی تردید ها درمورد مسائل جنسی شان پیدا کنید. منظور ما از تردید ها، تنفر از برخی ویژگیهای مردانه در سطح ناخودآگاه، یا احساس اینکه برخی جنبه های رفتاری و وجودی آنها به اندازه کافی مردانه نبوده است، می باشد.
  • اعتیاد به سکس و نیاز به عشق : برخی زنان که در کودکی به آنها توجه نشده است و در کودکی، عشق کافی را دریافت نکرده اند، تبدیل به معتادهای رابطه جنسی میشوند. این زنان ممکن است آگاه نباشند که علت اعتیاد آنها به سکس، عدم دریافت عشق کافی است.
  • اعتیاد به سکس و فرار : تمایل به فرار از مشکلات زندگی، باعث اعتیاد به سکس میشود. قبلا گفتیم که مردم در بسیاری از اوقات، برای فرار از حقیقت زندگی خود، به اعتیادهای مختلفی پناه میبرند و این مورد نیز مشابه آنهاست.
  • اعتیاد به سکس و تردید های درونی : اعتیاد به رابطه جنسی میتواند توسط تردید های درونی نیز ایجاد شود. از آنجاییکه سکس داشتن میتواند نمایشگر ارزش و پذیرفته شدن فرد باشد، برخی از مردم، به سکس اعتیاد پیدا میکنند زیرا دوست دارند مطمئن شوند که مورد عشق واقع شده و دوست داشتنی هستند.

درمان اعتیاد به رابطه جنسی

البته، ما ادعا نمیکنیم که موارد بالا، تنها علل اعتیاد به رابطه جنسی هستند اما ایده اصلی، همواره همین است. فرد از اعتیاد خود به چیزهای مختلف، قصد دارد یک نیاز روانشناختی خود را تامین کند.

به همین علت، درمان اعتیاد به رابطه جنسی، نیازمند داشتن درکی عمیق از نیازهای تامین نشده فرد است. بدین منظور به مقاله” 6 نیاز اساسی انسانها چیست ؟  ” مراجعه کنید تا دقیقا متوجه شوید کدام نیاز تامین نشده در شما باعث این اعتیاد شده است.

به محض اینکه هدف ناخودآگاه خود از این اعتیاد را متوجه شوید، و آنرا توسط راهها بهتری تامین کنید، قادر خواهید بود این اعتیاد را به سادگی کنار بزنید.

سکس چیز بدی نیست ! اما اعتیاد به آن، میتواند به زندگی شما آسیب بزند. تا زمانیکه اعتیاد به رابطه جنسی اثر های بدی را بر روی زندگی شما دارد، یک مشکل تلقی شده و باید به فکر حل آن باشید.

 صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع