جهت نگاههای فرد مقابل، چه رازهایی را از درون ذهن او فاش میکنند ؟


از قديم شنيده ايم كه : چشمها دروغ نميگويند. آيا اين نكته از نظر علمي نيز صحيح است ؟
در اين مقاله قصد داريم از نگاه علم Neuro Linguistic Programming به اين موضوع نگاه كنيم.
باتوجه به اينكه محل ذخيره سازي اطلاعات و شيوه دستيابي به آنها، و همچنين مسير های عصبی شان در مغز متفاوت است، جهت حركت چشم ها حين دسترسي به آنها نيز نمايانگر نوع اطلاعات خواهد بود.


از اين نكته ميتوانيد براي تشخيص دروغ گفتن يك نفر به شما، تشخيص حس يك نفر به شما، تشخيص اينكه فرد مقابل شما به چه نوع داده اي فكر ميكند، استفاده كنيد. دقت كنيد جهت هايي كه ذكر ميشود، مثلا پايين چپ، منظور وقتي است كه روبروي فردی ايستاده ايد و چشم او به سمت چپ شما منحرف ميشود. بنابر اين اگر ميخواهيد اين جهت ها را روي خودتان تست كنيد، بايد آنها را معكوس نمایید.

photo_2016-05-13_23-45-52

به این شکل نگاه کنید. همانطور که در شکل ذکر شده است، در یک دسته بندی کلی، نگاه به سمت بالا، به معنای دسترسی به اطلاعات تصویری یا همان Visual Data می باشد. خط وسط، بیانگر اطلاعات صوتی یا Auditory بوده و بخش پایین، Self Talk (صحبت با خود) و احساسات Kinaesthetic (مانند یاد آوردن خاطره بریده شدن دست و سرما و…) را در بر می گیرند.
اندیس های r و c به دو واژه Remembered و Constructed اشاره دارند.(بترتیب به معنای به یاد آورده شده و ساخته شده). در ادامه توضیح دقیق تری را درباره شکل بالا خواهم داد.

  1. وقتی فرد مقابل شما به بالا و راست نگاه میکند Vr : او در حال دسترسی به اطلاعات از نوع تصویری است. اندیس r همانطور که گفته شد، بیانگر این است که تصویری در ذهن فرد وجود دارد و فرد مذکور، بعنوان مثال در حال به خاطر آوردن یک تصویر از خاطره دیروز است.
    مثال دیگر : پس از پرسیدن سوال مقابل، جهت نگاههای فرد را دقیقا بررسی کنید : دیروز او در مهمانی چه لباسی پوشیده بود ؟(اگر واقعا رخ داده باشد، باید نگاهش به سمت بالا و راست برود)
  2. نگاه به بالا و سمت چپ Vc : مجددا سوژه در حال دسترسی به اطلاعات تصویری است و در حال تصور کردن یک تصویر است اما تصویر مذکور در ذهن وی وجود ندارد و درحال ساخت تصویر مربوطه است. درواقع فرد مذکور در حال دیدن تصاویری جدید و متفاوت است.
  3. نگاه به سمت راست Ar : سوژه درحال دسترسی به اطلاعات صوتی است که قبلا آنها را شنیده است. مثلا صدای یکی از دوستانش را به خاطر می آورد که جمله ای را به او گفته است.
  4. نگاه به سمت چپ Ac : سوژه در ذهن خود درحال گوش دادن به صداهای جدید و متفاوت است که تابحال نشنیده است.
  5. نگاه به پایین و راست Ad : سوژه درحال صحبت کردن با خود است.
  6. نگاه به پایین و سمت چپ : سوژه درحال دسترسی به اطلاعات احساسی است. مانند احساسات، لامسه، حس سوختن و غیره. یا مانند به خاطر آوردن یک جراحت یا درد. همچنین بیانگر حس عشق یا تنفر نیز میتواند باشد. مثال : نظرت نسبت به او چیست ؟ اگر نگاههای فرد به بخش Kinaesthetic منتقل شود، نشانگر وجود حس علاقه و یا تنفر خواهد بود. (برای تشخیص بین این دو، به زبان بدن و حالت چهره و سایر سیگنال ها دقت کنید).
  7. چشمان خیره و ثابت شده به یک نقطه : دیدن تصاویر جدید در ذهن و مشاهده آنها.

نکات مهم :
1. قوانین فوق در اکثریت افراد صادق بوده اما در برخی افراد، جهت چپ و راست(نه بالا و پایین)، بصورت دقیقا معکوس نیز رویت شده است. پیشنهاد میشود ابتدا سوالاتی را بصورت آزمایشی از فرد پرسیده(مثلا ابتدا درباره یک خاطره حسی از او سوال کنید و سپس جهت نگاههایش را دریابید)، تا با این کار بتوانید جهت کانال Kinaesthetic فرد را متوجه شده و سپس بقیه موارد را با توجه به آن تشخیص دهید.
2. برای تشخیص دروغ میتوانید به Remembered و یا Constructed بودن آن توجه کنید. اگر خاطره مربوطه واقعا رخ داده باشد، باید جهت نگاه فرد به کانال Kinaesthetic و یا Vr و یا Ar ( بسته به نوع داده ای که از فرد سوال کرده اید) نیز آنرا تایید کند.
3. نکته جالبی برای به خاطر آوردن اطلاعاتی که از یاد برده اید مطرح میکنیم: شما میتوانید از این مقاله در جهت عکس نیز استفاده کنید. مثال :
تلاش میکنید که صدای فرد و جمله ای که به شما گفته را بخاطر بیاورید اما فراموش کرده اید ؟ برای بخاطر آوردن بهتر، ابتدا چشمان خود را به سمت کانال Ar (شکل) برده و سپس مجددا فکر کنید تا مسیرهای نورولوژیکی نیز شما را در بخاطر آوردن بهتر آن رویداد، یاری کنند.(چطور چیزی که از یاد برده اید را به خاطر بیاورید ؟)
4. باتوجه به اصل عدم قطعیت هایزنبرگ، اگر سوژه بداند که جهت نگاههایش در حال کنترل  شدن است، نتایج دقیق نخواهد بود. در این موارد، باید ابتدا بخش Conscious یا خودآگاه فرد مقابل منحرف شود و سپس نگاهها آنالیز شوند.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع