عادت و الگوی رفتاری یافته و دیده شده، همان الگوی رفتاری پایان یافته است

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 26 ثانیه

عادات و الگوهای رفتاری تکراری بخش عظیمی از زندگی انسانها را پیش میبرند، بنابر این سوالی که مطرح میشود این است که چطور میتوان یک الگو را به سرعت پایان داد ؟

الگوی رفتاری پیدا و دیده شده، همان الگوی پایان یافته است

الگوهای تکراری و عادتگونه بخش بسیار بسیار وسیعی از زندگی افراد در جامعه را تشکیل میدهند و در حقیقت اگر هوشیارانه و با دقت نگاهی بیندازیم، بیش از ۹۰ درصد زندگی روزمره افراد، کاملا توسط الگوهای فکری، رفتاری و حتی الگوهای گفتاری کاملا تکراری که در ناخودآگاه بوده اند، پیش میرود. به همین علت است که دائم تصمیمی را بصورت خودآگاه میگیرند یا حرفی را میزنند اما دوباره آن حرف نقض میشود و عکس اش را انجام میدهند زیرا در دام یک الگو افتاده اند. ممکن است بپرسید چه عیبی دارد که الگوها زندگی مارا پیش ببرند ؟

مشکل اینجاست که همه عادات و الگوها لزوما برای شما کارآمد و مفید نیستند. به این معنا که بسیاری از مشکلاتی که با آنها مواجهید، دقیقا حاصل خلق الگوهایی عادتگونه است که مثل یک برنامه کامپیوتری مخرب و ویروس، از ناخودآگاه شما اجرا میشوند و زندگیتان را به میل خود پیش میبرند و شما حین اجرای آنها، اصلا هوشیاری ندارید و آگاه نیستید. اما چگونه میتوان الگوهای نامطلوب را پایان داد و متوقف کرد ؟

به جمله تیتر این مقاله برمیگردیم که در علم NLP یا برنامه ریزی عصبی کلامی نیز زیاد روی آن تاکید میشود. و آن این است که الگوی یافت و دیده شده، همان الگوی پایان یافته است ! یعنی اگر شما بتوانید در وجود خود، الگویی را تماما و کاملا ببینید آنرا پیدا کنید و همه مسیر اجرایش را نظاره گر شوید، شما به آن پایان نیز داده اید ! ممکن است فردی بگوید “اما من میخواستم فلان عادت را کنار بگذارم و به حضور آن آگاه نیز شدم اما آن الگو پایان پیدا نکرد !”. و نکته اینجاست که حتی در این مثال، اینکه به  بخشی محدود و فقط به حضور یک عادت و الگو در زندگیتان آگاه شوید کفایت نمیکند ! بلکه باید تمام مسیر و نحوه اجرای آن را پیدا کنید. مثلا الگوی یک فرد سیگاری، فقط سیگار کشیدن او نیست ! بلکه چه بسا اگر دقیق تر نظاره شود، “رفتن به کافه، نشستن پشت میز با ژستی خاص، فکر کردن به مسائل و مشکلات زندگی و استراتژی ریختن، و سپس سیگار کشیدن و حتی پس از آن، عذاب وجدان گرفتن و سپس تصمیم به ترک سیگار گرفتن از فردا !”، همه اینها و کلی جزییات تکراری دیگر هستند که این الگو را پدید آورده اند. مثلا در مورد بخش آخر این الگو، یعنی “عذاب وجدان گرفتن و تصمیم به ترک از فردا”، خود این مورد نیز بخشی از این الگوست ! بنابراین برای اتمام کامل یک الگو، باید به تمام مسیر آن آگاه شوید و همه مسیر اجرای آنرا ببینید و چندبار حتی حین انجام آن الگو، هوشیاری خود را حفظ کنید و همه مسیر را ببینید تا دقیقا متوجه شوید چه بر سر شما می آید ! در اینصورت الگوی مربوطه قطعا پایان میابد.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع
0%