ریشه و معنای رنج های کوچک و بزرگ در زندگیتان چیست و آیا نمیشود از رنج کشیدن، در مسیر رشد فرار کرد ؟

زمان لازم برای مطالعه : 2 دقیقه و 3 ثانیه

اگر به سختیها و مشکلات در زندگی خود توجه کنید، خواهید دید که انگار رنج و سختی، بخشی جدا نشدنی از زندگی است. اما به راستی علت این موضوع چیست ؟ ریشه رنج و سختیها چیست و کجاست ؟

منشا رنج و سختیها در زندگی و معنای آن

از نگاهی بسیار عمیق تر، زندگی، لحظه به لحظه مرگ و لحظه به لحظه تولد دوباره است ! دقیقا همانطور که سلولهای پوست و بدن و…روز به روز میمیرند و روز به روز سلولهای جدید و متفاوتی جایگزین آنها میشوند، شما در جایگاه یک انسان، موجودی هستید که هر لحظه میمیرد و هر لحظه دوباره زنده میشود. خیلیها دوست دارند بدانند منشا رنج هایی که در زندگی دارند چیست و کجاست ؟ و آیا میتوان بصورت کلی جلوی رنج را گرفت ؟ یا اینکه رنج واقعا بهای رشد است !؟

پاسخ این است که رنج بخشی جدا نشدنی برای فردی است که قصد رشد و تحول کند. غیر ممکن است که کسی بخواهد رشد و تغییر کند، ولی رنجی را تجربه نکند. اگر از رنج فراری هستید، مطمئن باشید هیچ رشدی را نیز تجربه نخواهید کرد. و حتی بیان جالب تر آنکه اگر در حال تجربه رنج های شدیدی در زندگی خود هستید، مطمئن باشید در حال ایجاد تحولات بزرگ و فوق العاده ای نیز هستید. البته دقت کنید که در این مقاله ما دعوت به این نمیکنیم که به دنبال رنج باشید یا خودتان رنج بی دلیل برای خود تولید کنید، اما همزمان وقت آن است که آگاه شوید رنج های شما چقدر فوق العاده اند. فکر میکنید چرا این حرف را به شما میزنیم ؟

 اصولا انسان دقیقا مانند یک سیستم پیچیده با کلی فکر، ایده، طرز نگاه، داشته ها و نداشته هاست و این سیستم، دائما به دنبال بقا، راحتی و پایداری خود به هر قیمتی است. همانطور که یک حکومت، حاضر است برای بقای خود هر کاری بکند، وجود و هویت فعلی شما و آنچه که اکنون هستید نیز حاضر است هر کاری بکند تا وضعیت فعلی حفظ شود. حتی یک خودرو نیز وقتی به یک پیچ تند میرسد، ذاتا تمایلی به تغییر وضعیت و پیچیدن ندارد، و فقط زور، نیرو یا به عبارتی رنج و سایش لاستیکها و اصطکاک باعث تغییر مسیر خودرو به جاده ای جدید و بهتر میشود ! وگرنه خودرو با همه توان و وجود خود، سعی خواهد کرد که همان مسیری که قبلا میرفت را طی کند. و ریشه رنج دقیقا همین است ! در این میان، شما دقیقا مانند آن راننده خوش خیال و بیخبری هستید که فکر میکند همین که آن بالا روی صندلی نرم خود بنشیند و تصمیم بگیرد که ادامه مسیر را از مسیر خوش منظره جنگلی طی کند و از جاده کویری قبلی فاصله بگیرد، همه چیز به راحتی چرخاندن فرمان هیدرولیک انجام میشود ! در حالیکه آن پایین پدر صاحب سیستم تعلیق و لاستیک ها در می آید !

هر آنچه و هرآنطور که همین اکنون هستید، دوست دارد “زنده بماند” ! و مرگ و مردن هرچیز “رنج و غم دارد”. مرگ ایده ها و باورهای قدیمی و به درد نخور شما، “رنج” دارد. علت اینکه رشد قطعا رنج دارد، و علت اینکه قبل از هر رشد بزرگ رنج شدیدی را تجربه خواهید کرد، این است که همه چیز در وجود شما، قبل از تحول و تغییر، به شدت در تلاش برای “زنده ماندن به همان شکل است”. و تا آنچه هستید را نکشید، چیز بهتر و متفاوتی نخواهید شد. و این دقیقا ریشه رنج است. خیلیها میگویند از وقتی میخواهم زندگی ام را بهتر کنم، به یکباره احساسات بدی پیدا میکنم، به یکباره مشکلات جدیدی تجربه میکنم، حتی به یکباره بی انگیزگی وقت کشی ها را شاهد میشوم ! یا خیلیها میگویند از وقتی تصمیم گرفته ام بدن بهتری بدست آورم و لاغر شوم، دائما به شدت هوس غذاهای مختلف میکنم و یاد غذا می افتم! و علت همه اینها، این است که هویت دروغین قبلی شما در حال تلاش برای تغییر نکردن است ! و کاری که شما باید انجام دهید این است که بدون ترس، هر لحظه فقط “بمیرید و بمیرید و بمیرید” و به صدای فعلی که در سرتان است توجهی نکنید و باور داشته باشید که مرگ از آنچه در حال حاضر هستید، تنها راه زنده شدن به وضعیتی بهتر از قبل است ! پس خود را دائما برای رنج مرگ از آنچه بودید، و زنده شدن به چیزی بسیار بهتر آماده کنید !صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع
0%