چرا نباید وارد بحث ها شوید ؟ چرا بحث کردن بیهوده است ؟


آیا تابحال برای اثبات برتری یا صحت گفته های خود با دیگران بحث کرده اید ؟

آیا وارد بحث شده اید ؟

آیا بحثها واقعا میتوانند نتیجه مثبتی حاصل کنند ؟

اول از همه، باید بگوییم ما درباره یک مکالمه معمولی که در آن افراد درباره مسائل مختلف صحبت کرده و مثلا دیدگاههای یکدیگر را بدون تعصب میشنوند، حرف نمیزنیم، بلکه ما درباره مکالماتی حرف میزنیم که افراد را بصورت احساسی کاملا درگیر میسازد و معمولا همراه با تعصب است.

مردم همواره باورهایی را در ذهن خود شکل می‌دهند که به حفظ تعادل روانی آنها در شرایط زندگیشان کمک میکند. به همین علت است که هرگونه تهدید برای باورهای قبلی افراد، تهدیدی برای تعادل روانی آنها نیز محسوب شده و باعث واکنش های شدید حین بحث با آنها خواهد شد.

به عبارت دیگر وقتی یک شخص وارد مناظره ای میشود، با درست و غلط و حقیقت کاری ندارد بلکه فقط به این فکر میکند که چگونه تعادل روانی خود را حفظ کند.

مردم برای حفاظت از باورهایشان چه میکنند ؟

برخی از چیزهایی که انسانها برای محافظت از باورهایشان انجام میدهند :

  • 1) درک انتخابی : اگر کسی بخواهد به چیزی باور داشته باشد، از همه شواهدی که باور او را تضعیف میکنند، صرفنظر کرده و فقط روی چیزهایی تمرکز میکند که میتوانند ثابت کنند حق با اوست.(البته ابزارهایی مانند هیپنوتیزم گفتاری میتواند برنده یک مناظره را تغییر دهد)
  • 2) تبعیض قائل شدن : برای اینکه افراد بتوانند تعادل ذهنی خود را حفظ کنند، بعضا باید قوانینی داشته باشند که انعطاف پذیرند.  وقتی یک فرد تصمیم بگیرد برای اشتباه خود، تبعیض قائل شود(زیرا تعادل روانی اش را به همراه خواهد داشت)، هیچکس نخواهد توانست او را قانع کند زیرا ذهن او همه شواهدی را که باعث محکوم شدن خودش میشود، رد کرده و فقط روی چیزهایی تمرکز خواهد کرد که به او آرامش روانی میدهد.
  • 3) زاویه دید و پرسپکتیو انتخابی : برای اینکه فرد بتواند آرامش روحی و ذهنی خود را حفظ کند، باید چیزهای مختلف را از زاویه دید مشخصی بنگرد که این کار، آرامش را به او هدیه میکند.
  • 4) آنها هرگز عقاید خود را عوض نخواهند کرد : حتی زمانیکه شواهد کافی برای تغییر باورهای یک فرد ایجاد شود، او کماکان باورهای قدیمی خود را حفظ خواهد کرد و بحثها و جدالهای بیشتری را راه خواهد انداخت زیرا باید تعادل روانی خود را هرطور که شده حفظ کند.
  • 5) ماهیت جهان : جهان یک حقیقت ثابت و غیر قابل توصیف دارد، با این وجود هر انسانی میتواند واقعیت ثابت آنرا، همانطور که دوست دارد ببیند. جالب تر آنکه هرطور که دنیا را ببینید، جهان واقعا همانطور خواهد بود. پس بحث کردن کاملا بی فایده است.

مردم نظرشان را عوض نخواهند کرد

مردم در بحثها روی برنده شدن باورهای خود تعصب دارند زیرا باورهایی که افراد در ذهن خود به وجود آورده اند، برای حفظ تعادل، عزت نفس، و یا مثلا برای جلوگیری از داشتن حس گناه به وجود آمده اند.

دلیل اینکه انسانها اینقدر روی برنده شدن در بحثهای کوچک اصرار دارند، این است که در واقع درحال دفاع از تعادل ذهنی و روانی خود در زندگیشان هستند.

اما آیا همه افراد اینگونه اند ؟

البته که نه. افراد هوشیار و باهوش و آگاه نیز وجود دارند که فقط با هدف یافتن حقیقت و یادگیری بحث میکنند. بحث کردن با چنین افرادی، سودمند ترین چیزی است که میتوانید در زندگی خود داشته باشید. تنها مشکل این است که این افراد محدود هستند زیرا هوشیاری، تنها در کمتر از یک درصد از جمعیت جهان وجود دارد. مطالعه کتاب زیر تنها مرجعی است که میتواند سطح هوشیاری شما را افزایش دهد.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع