اهمیت نمادها و تشبیه ها، برای درک و صمیمیت عمیق با طرف مقابل در ارتباطات شما


یکی از دلایل مهم بروز مشکلات در رابطه های شما با دیگران(تجاری، عشقی و…) این است که  هرچقدر هم که دقت کنید و باهوش باشید، معمولا نمیتوانید درک درستی از وضعیت و حال درونی فرد مقابل پیدا کنید. اگر بتوانید در ارتباطهای خود، جهان را از دید طرف مقابل نیز ببینید، ارتباطهای شما بسیار قویتر خواهند شد.(چطور به سرعت با دیگران صمیمی شوید ؟)

اما چطور میتوان طرف مقابل را عمیقا درک کرد ؟

به سمبل ها، استعاره ها و تشبیه ها توجه ویژه کنید

اگر میخواهید کسی که برای راهنمایی پیش شما آمده است را به خوبی درک کرده و راهنمایی کنید، کافیست فقط به نمادها، استعاره ها و تشبیه هایی که بکار میبرد توجه کنید. وقتی انسانها درباره وضعیت خود حرف میزنند، در کلام خود، راه حل را به شما ارائه میکنند. فقط کافیست توجه ویژه ای به آنها داشته باشید. درواقع نمادها، تشبیه و استعاره ها، مهمترین چیزهایی هستند که باید به آنها توجه کنید و شما میتوانید حتی از گوش دادن به بخش های دیگر حرفها به کلی صرفنظر کنید.

مثالهایی از استعاره ها و تشبیه ها و نحوه استفاده از آنها

  1. حس میکنم توی یه باتلاق ام و هرچی دست و پا میزنم بیشتر توش فرو میرم
  2. حس میکنم توی یه جعبه سیاه و تاریک گیر افتادم
  3. احساس میکنم بخشی از وجودم کنارم نیس
  4. احساس میکنم قدمهایی که برمیدارم مثل قدمهای لاکپشت هستن
  5. شمعی که میسوزه و به بقیه نور میده محکوم به از بین رفتنه
  6. زیر فشار هستم انگار ده تن سنگ روم ریختن

اما چطور از این موارد برای ارتباطی عمیق تر بهره ببرید ؟

کافیست حین حرف زدن فرد مقابل، در ذهن خود، تصویری از تشبیه ها، استعاره ها و نمادهای مورد استفاده او ساخته و خود را در موقعیتی بگذارید که فرد بصورت ناخودآگاه در حال توصیف آن است(زیرا به بهترین شکل وضعیت فعلی اش و راه حل نهایی را نشان میدهد). مثلا وقتی فرد میگوید : “انگار توی یه چاله تاریک که با دستهای خودم کندم اش گیر افتادم” کافیست درون یک چاله بروید. در چاله حرکت به جلو و عقب، هردو غیر ممکن است(پس او به کمک شما درمورد آینده و گذشته خود نیاز دارد). همچنین به علت بیان “با دستهای خودم کندم اش”، فرد بیان میدارد که کمی حس گناه و عذاب وجدان نیز دارد(که بد نیست درمورد آن کمک اش کنید). همچنین، از آنجایی که فرد حرف از یک چاله میزند، راه حلهای شما نباید درمورد حرکت به جلو یا نگاه به اطراف و غیره باشد ! بلکه باید در حرفهای خود از پرواز حرف بزنید زیرا این تنها راه نجات فردی است که در چاله است.

وقتی در رابطه عشقی، طرف مقابل به شما میگوید : “انگار ده تن سنگ روم ریختن، فشار روم هست”، کافیست از سایر حرفها و رفتارهای او صرفنظر کرده و باتوجه به تشبیهی که به کار برده است، تلاش کنید که “فشار و سنگها !” را که رویش هست بردارید. با کمی صحبت متوجه خواهید شد که “سنگها” دقیقا چه چیز هستند. شاید وقت آن باشد که عملیات سنگ شکنی را آغاز کنید تا محبوب او شوید ! بنابراین هرچیز دیگری از جملات او یا حتی عصبانیت های او را فراموش کنید و فقط به سنگ شکنی بپردازید !(کاملترین مرجع جذابیت برای مردان)

مثال دیگر اینکه وقتی کسی به شما میگوید “انگار بخشی از وجودم نیست”، کافیست متوجه شوید آن بخش چیست و آنرا با انچیز یا چیزی مشابه جایگزین کنید ! همانطور که میبینید، استعاره ها، تشبیه ها و نمادها بسیار قدرتمند هستند و به خوبی وضعیت فرد مقابل را توصیف میکنند.

برای قدرت نامحدودیهایی که یک نکته ناب میخواهند : شما میتوانید از تشبیه هایی که فرد مقابل به کار میبرد برای انجام عملیات Pacing And Leading و ایجاد صمیمیت فوق العاده با او بهره ببرید.صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع