1. خود را از اعتیاد به کسب رضایت سریع (instant gratification) و راه حلهای موقت خلاص کنید !


این روزها ساختار جامعه، اعتیادهای بسیار متنوع و پنهانی را در وجود همه مردم تزریق میکند. هرچند عموم مردم معمولا، فقط اعتیاد به مواد مخدر را خوب میشناسند اما در حقیقت اعتیاد های پنهانی بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که شما هرگز به آنها آگاه نمیشوید و دقیقا به همین علت از هر مواد مخدری خطرناک ترند. یکی از این اعتیادها، اعتیاد به گرفتن حس خوب از راه حلهای سطحی و موقت، یا به عبارتی اعتیاد به آرام بخش های مقطعی و کوتاه مدت و یا در حقیقت اعتیاد به کسب رضایت موقت و فوری است(به هر روش و راهی).

بیشتر بخوانید خود را از اعتیاد به کسب رضایت سریع (instant gratification) و راه حلهای موقت خلاص کنید !

2. شاه متواضع و درمانگر بلامنازع وجود خود را بشناسید


هوشیاری، شاه وجود شماست و اگر بخواهیم یک جز از وجود شما را به عنوان مقدس ترین و شگفت انگیز ترین بخش نام ببریم (که تمام علم و تمام آفرینش در توصیف آن عاجز است)، باید بدون مکث، نامی از هوشیاری ببریم. با این وجود، این شاه، بسیار متواضع است ! هوشیاری همان چیزی است که در سیستم چاکراها از آن به عنوان چشم سوم نام برده میشود که قطعا از قدرتهای شگفت انگیز آن زیاد شنیده اید. بد نیست بیشتر با آن آشنا شوید.

بیشتر بخوانید شاه متواضع و درمانگر بلامنازع وجود خود را بشناسید

4. چرا تلگرام و شبکه های مجازی اعتیاد آور هستند ؟


روزانه، میلیونها انسان زمان خود را برای چک کردن حساب کاربری تلگرام یا سایر شبکه های مجازی خود میگذرانند. ساعتها منتظر میمانند و به چک کردن پروفایل خود یا دیگران میپردازند.

از این مهمتر، چک کردن های اعتیاد گونه ای است که احتمالا برای شما رخ داده است. مثلا به نوشته Online پروفایل تلگرام شخصی خیره میشوید و منتظر میمانید تا به : typing… تغییر پیدا کند! جالبتر اینکه حتی دانستن اینکه شما به چنین چیزی اعتیاد دارید هم، کمکی به انجام ندادن این کار و از بین رفتن این اعتیاد نخواهد کرد ! بله، ذهن شما درحال کنترل شدن توسط ذهن نوابغ و طراحان این فضاهای مجازیست !

اما علت روانشناسی این اعتیاد چیست ؟ حین طراحی و ساخت این فضاهای مجازی، چه استراتژی لحاظ شده است که مصرف آنها اینقدر اعتیاد آور است ؟

بیشتر بخوانید چرا تلگرام و شبکه های مجازی اعتیاد آور هستند ؟

5. علت اعتیاد به رابطه جنسی چیست ؟ آیا دلایل اعتیاد به رابطه جنسی و راه درمان آن را میدانید ؟


هر رفتاری که از حد نرمال خود خارج شود و تبدیل به یک اعتباد شود، یک بیماری تلقی میگردد. حتی اگر این مساله، رفتار نرمال و سالمی مانند رابطه جنسی باشد.

بخاطر هورمونهایی که در بدن انسانها وجود دارد، تمایل به سکس، نرمال است اما وقتی این تمایل تمام جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار میدهد، این مساله رفتار نرمالی تلقی نمیشود.

در این مقاله، درباره علل این اعتیاد بیشتر یاد خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید علت اعتیاد به رابطه جنسی چیست ؟ آیا دلایل اعتیاد به رابطه جنسی و راه درمان آن را میدانید ؟

6. چرا مواد مخدر هرگز شما را خوشحال و آرام نخواهد کرد ؟ چطور خوشحالی حقیقی را تجربه کنید ؟


چرا بعضی اوقات حس خوشحالی را تجربه میکنید سپس برای چند روز حال شما بد میشود ؟

چرا احساس شادی در وجود شما به سرعت غیب میشود ؟

پاسخ همه این سوالات در یک مفهوم است : اگر خوشحالی به سرعت از بین برود، بدین معناست که خوشحالی شما واقعی نبوده است. بلکه فقط حس هیجان ناشی از تجربه ی یک راه حل موقت برای مشکلات بزرگ خود را تجربه کرده اید.

مسافرت کردن، سیگار کشیدن، انجام کار جدید، تلف کردن وقت در شبکه های مجازی، اعتیاد به عشق، خوش گذرانی با دوستان، پرخوری، مدیتیشن، یا حتی انجام یک بازی، تماما آرام بخش های موقت هستند که به شما کمک میکنند برای چند ساعت یا شاید چند روز حس خوبی داشته باشید اما هرگز نخواهند توانست باعث شادی طولانی مدت شما شوند.

بیشتر بخوانید چرا مواد مخدر هرگز شما را خوشحال و آرام نخواهد کرد ؟ چطور خوشحالی حقیقی را تجربه کنید ؟

7. چرا بسیاری از افراد نمیتوانند سیگار را ترک کنند ؟


آیا تابحال به چیزهایی که باعث شروع سیگار کشیدن شما میشوند، دقت کرده اید ؟ اگر به این موارد توجه دقیقی داشته باشید ، متوجه خواهید شد که در بیش از 90 درصد اوقات،دلیل سیگار کشیدن شما فقط بخاطر یکی از مسائل زیر است ، نه اعتیاد به نیکوتین :

بیشتر بخوانید چرا بسیاری از افراد نمیتوانند سیگار را ترک کنند ؟

8. چرا باید دنبال کردن تلویزیون و ماهواره و برخی کانالها و رسانه ها را به کل کنار بگذارید ؟


تلویزیون یکی از رسانه های بسیار رایج و عمومی است که افراد بسیاری به نگاه کردن به آن، عادت کرده اند. از آنجا که  دسترسی به این رسانه بسیار آسان بوده و در اکثر مکانها یافت میشود(شما میتوانید آنرا از آرایشگاه گرفته تا باشگاه ورزشی و در همه خانه ها بیابید)، اعتیاد به آن بسیار رایج است و به سادگی به آن وابسته میشوید و اکثریت مردم، روزانه چندین ساعت خود را با آن(یا موارد مشابه مانند کانالهای تفریحی و بی هدف تلگرام) تلف میکنند. اگر مقاله مربوط به “ریشــــه ی هـمـــه اعـتـیـــاد ها” را نخوانده اید، توصیه میکنیم آنرا مطالعه کنید.

در یک جمله خلاصه، باید بگوییم : تلویزیون و رسانه ها، در حال تخریب زندگی شما هستند. و نکته غم انگیز تر اینجاست که به احتمال زیاد، ازروند تخریب آگاه نیستید و این هنر رسانه است که دقیقا ضمیر ناخودآگاه شما را هدف میگیرد و به همین علت، به این روند آگاه نخواهید بود.

قطعا اگر سریال خاصی را دنبال کنید یا اینکه به مستند خاصی علاقمند باشید، به احتمال زیاد، دوست ندارید این جمله را قبول کنید، اما در این مقاله قصد داریم این آگاهی را به شما بدهیم که بدانید با وابستگی به برخی کانالهای تفریحی یا تلویزیون یا ماهواره ها و یا حتی یوتیوب، چه بر سر زندگی خود می آورید. اگر در روز چند ساعت از تایم خود را با این رسانه ها سپری میکنید، با مطالعه ی این مقاله گام بسیار بزرگی را در جهت پیشرفت خود برداشته اید.

بیشتر بخوانید چرا باید دنبال کردن تلویزیون و ماهواره و برخی کانالها و رسانه ها را به کل کنار بگذارید ؟

9. ریشه و درمان همه اعتیادها چیست ؟ (غذا، تلگرام، عشق، تلویزیون، الکل، اینترنت، بازیها، خرید، فکر، قضاوت، سیگار، کار، قمار و…)


در این مقاله قصد داریم علت اصلی همه اعتیادها را مورد بررسی قرار دهیم. توجه داشته باشید چیزی که در این مقاله مینویسیم، برای همه مفید است. نه اینکه تصور کنید مطالب نوشته شده، تنها مخصوص افرادی است که اعتیادهای شدیدی مانند اعتیاد به مواد مخدر دارند. امروزه همه انسانها،باتوجه به سبک زندگی، اعتیاد دارند و تنها چیزی که میان آنها متفاوت است، تعداد این اعتیادها و شدتشان است. وقتی همه این اعتیادها را مورد بررسی قرار دهید، متوجه خواهید شد که همه آنها به یک ریشه باز میگردند و ما در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت تا این مساله را از عمق، شناسایی کرده و شناخت عمیقی نسبت به آن به شما بدهیم.

بیشتر بخوانید ریشه و درمان همه اعتیادها چیست ؟ (غذا، تلگرام، عشق، تلویزیون، الکل، اینترنت، بازیها، خرید، فکر، قضاوت، سیگار، کار، قمار و…)

صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی