باورها چطور آرامش شما را حفظ میکنند ؟ آیا میتوان بدون باورها زندگی کرد ؟

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 42 ثانیه

باورها هیچ یک حقیقت ندارند. چه در زمانیکه باور دارید ” همه مردم خائن هستند “، و چه وقتی که باور دارید ” همه مردم وفادار هستند ” ، در هردوی این موارد، شما در حال عمومی سازی حقایق موجود در این جهان هستید. باورها خود حقیقت و قدرتی ندارند. با این وجود وقتی عمیقا آنها را باور میکنید، همانقدر قدرت خواهند داشت که شما در ذهن خود به آنها قدرت داده اید.

یکی از مهمترین مراحل، برای اینکه حقیقت جهان را دقیقا همانطور که هست دریابید، این است که همه باورها و تعصبات اضافی را نسبت به افراد و چیزهای موجود در جهان کنار بگذارید. بسیاری از افرادی که در زمینه مدیتیشن و زمینه های مشابه کار میکنند، قصد دارند که نهایتا به جایی برسند که در آن، هیچ باوری در ذهن خود نداشته باشند. اما آیا باورها فقط منفی هستند ؟ آیا میتوان بدون داشتن باور زندگی کرد ؟ باورها چطور زندگی شما را تسهیل کرده و میتوانند آرامشتان را تامین کنند ؟

چرا به باورها نیاز داریم ؟

باورها میتوانند واقعیتی که از جهان تجربه میکنیم را به کل، تحریف کرده و تغییر دهند. مثلا انسانی که باور دارد همه انسانها خائن هستند، وقتی در جامعه قدم میزند، تمام جهان را طور دیگری میبیند. ممکن است حس کنید که این، یک نکته منفی است. اما واقعیت این نیست.

انسانها باورهایشان را میسازند، نه لزوما به این خاطر که به آنها عمیقا باور دارند، بلکه به این خاطر که باورهای مذکور، میتوانند آرامش و تعادل ذهنی و روحیشان را به خوبی تامین کنند.

مثلا وقتی یک فرد در زندگی مدام شکست میخورد و موفقیت کسب نمیکند، دو راه خواهد داشت :

  1. اینکه باور کند هنوز فرصت هست و با تلاش بیشتر میتواند موفق شود
  2. اینکه باور کند موفقیت فقط مخصوص آدمهایی است که پارتی دارند و بنابر این تلاشهایش بی فایده است

حال از شما سوالی میکنیم : آرامش و تعادل ذهنی فرد، با داشتن کدام یک از باورهای بالا، بیشتر خواهد بود ؟

بله، فردی که باور دارد هنوز فرصت هست، کماکان باید تلاش کند و تسلیم نشود. اما از طرف دیگر، وقتی فرد به سادگی به باور دوم پناه بیاورد، بدون اینکه تلاشی کند، دوباره حس خوب و مهم بودن را بدست خواهد آورد. زیرا برای خود توجیه کرده است که علت موفق نبودن او، نداشتن رابطه و پارتی است.

هرچند باور شماره دو صحیح نیست(مانند همه باورها) با این وجود، این باور میتواند آرامش فرد را در شرایط فعلی زندگی اش بدون هیچ تلاش مضاعفی حفظ کند. بنابر این او به این باور تکیه میکند.

ایجاد باورها و فعالسازی سیستم کنترل اتوماتیک ذهن

همانطور که در مقاله هوشیاری گفتیم، اکثر انسانهای اطراف شما در 95 درصد روز، بصورت ناخودآگاه و بدون هوشیاری زندگی میکنند. یک راه برای افزایش سطح هوشیاری و بدست گرفتن سرنوشت، این است که سطح هوشیاری خود را افزایش دهید.

با این وجود، اگر میخواهید حتی در زمانهایی که هوشیار نیستید، مسیر درستی را طی کنید، کافیست باورهایی را در درون ذهن خود ایجاد کنید تا ضمیر ناخودآگاه شما طبق آن عمل کند. وقتی ضمیر ناخودآگاه باوری را در درون خود به وجود می آورد، آن باور دقیقا مانند یک برنامه اتوماتیک، همواره شما را در جهت خود هدایت خواهد کرد. مثلا وقتی یک فرد باور داشته باشد که من آدم بسیار بدشانسی هستم، تمام وجود او در تمام طول روز باعث رخ دادن بدشانسی های بیشتری خواهد شد. حتی حافظه این فرد نیز طوری تغییر عملکرد خواهد داد که فرد فقط بتواند خاطرات بدشانسی هایش را به یاد بیاورد.

بنابر این، شما با ایجاد باورهایی مثبت و سودمند قادر خواهید بود که سیستم کنترل اتوماتیک ذهن خود را برای رسیدن به آنچه میخواهید، برنامه ریزی کنید.

 صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع