آموزش جنگ و بحث کلامی با کسی که دوستش دارید !


آیا میدانید راه صحیح بحث و دعوا کردن، با شریک زندگیتان چیست ؟

چرا روش فعلی بحث کردن شما اشتباه است ؟

اکثر زوجها، وقتی سر موضوع مشخصی بحث و دعوا میکنند، بر سر جملاتی بحث میکنند که هرگز پایانی ندارد. افراد مختلف، درباره یک موضوع مشخص، نظرات بسیار متنوعی دارند و دقیقا به همین علت است که ممکن است درمورد واضح ترین مسائل از دید شما، دیگران نظرات کاملا متفاوتی داشته باشند.

مثلا وقتی با کسی که با او در رابطه هستید، بر سر این بحث میکنید که از نظر شما، او محبت کافی را به شما نمیکند، باید بدانید که این جمله، یک جمله قابل بحث است. یعنی میتوان ساعتها درمورد آن بحث کرد و کماکان اصلا به نتیجه نرسید زیرا در اصل، جواب و حقیقت واحدی برای آن وجود ندارد. جملات قابل بحث، آغازگر مجادلاتی هستند که هیچوقت به نتیجه نمیرسند.

اما جملات غیر قابل بحث چه هستند ؟ تجربه ای که شما خود در هر لحظه احساس میکنید یا احساساتی که در هر لحظه دارید و بطور کلی بیان شجاعانه چیزی که خود آنرا تجربه میکنید(به شکلی که تعصبی روی آن نباشد و فکر نکنید تجربه شما، لزوما حقیقت مطلق است)، غیر قابل بحث خواهد بود. هیچکس نمیتواند درباره چیزی که یک فرد، در یک لحظه تجربه میکند، بحث کند. مثلا وقتی شما حس ناراحتی را تجربه میکنید، چه این حس، صحیح باشد و چه توهم، کسی نمیتواند این حقیقت را انکار کند که:  “شما در این لحظه حس ناراحتی را تجربه میکنید”. کافیست بحثهای خود را به سمت جملات غیرقابل بحث ببرید تا برای همیشه بحثهای شما تمام شود و حتی طرف مقابل، دلسوزانه به کمک شما آید تا حال شما را بهتر کند !

داشتن یک ارتباط قوی، رابطه را در هر شرایطی حفظ میکند

روی دادن بحثها یا مجادلات در رابطه ها، امری تقریبا غیر قابل جلوگیری است. اما اگر یاد بگیرید چگونه میتوان یک ارتباط قوی ایجاد کرد و آنرا مدیریت کرد، هیچ بحثی شدت نمیابد. کافیست از همین لحظه، آنچه در این مقاله یاد میگیرید را در بحثهای خود مد نظر قرار دهید تا دیگر هیچوقت بحثهای شما جدی نشود.

کافیست از جملات قابل بحث فاصله گرفته و درباره جملات غیر قابل بحث، صحبت کنید و سر آنها کوتاه نیایید(کوتاه نیامدن درباره این نوع مسائل، همه چیز را بهبود میبخشد). مثلا اینکه در همین لحظه، چه احساسی را تجربه میکنید و در درون وجود شما چه افکار و احساساتی رخ داده اند. دقیقا مانند یک ناظر بدون تعصب، تجارب درونی خود را با شهامت مطرح کنید. خواهید دید که طرف مقابل نیز مسئولیت پذیری بیشتری خواهد داشت و حتی به کمک شما خواهد آمد.

بسیاری ها بیان کردن احساسات خود را باعث ضعف میدانند، حال آنکه افراد قوی، به راحتی میتوانند بزرگترین نگرانی ها و دغدغه ها و ضعفهای درونی را بیان کنند. زیرا خود را قویتر از آنها میدانند. آنها حتی ضعفهای خود را به شوخی، در برابر دیگران مطرح میکنند. کسانی که فکر میکنند نباید هرچیزی را بگویند، بزرگترین آسیب را به خود و رابطه عشقی خود میزنند زیرا بالاخره این بار انباشته شده احساسی، یک روز منفجر خواهد شد. صداقت و باز بودن در رابطه عشقی بسیار اهمیت دارد.

چند مثال آموزشی برای بحث کردن به شکل صحیح

 1. جمله قابل بحث : تو به اندازه کافی به من محبت نکرده ای.
  جمله غیرقابل بحث : من الان “احساس” میکنم از درون سیراب محبت نیستم و به محبت بیشتری نیاز دارم. فکرهایی مثل “من جذاب نیستم” تو ذهنم میان.(کاملترین مقاله جذابیت برای مردان)
 2. جمله قابل بحث : من از دست تو عصبانی هستم.
  جمله غیرقابل بحث : من عصبانیت شدیدی را حس و تجربه میکنم. حس درد را در اطراف سر ام دارم.
 3. جمله قابل بحث : من یه بازنده ام.
  جمله غیرقابل بحث : من حس شکست، ناراحتی، عصبانیت و ترس دارم. فکرهایی مثل “من یه بازنده ام” به ذهنم میان.
 4. جمله قابل بحث : تو پول نداری که.
  جمله غیرقابل بحث : من حس ترس دارم از اینکه پول کافی نداشته باشیم. دقت کردم و متوجه شدم که انگار توی ذهنم، یه حساسیتی نسبت به نحوه خرج کردن پول توسط تو به وجود اومده. من حس نبود امنیت دارم.
 5. جمله قابل بحث : تو همیشه دیر میکنی.
  جمله غیرقابل بحث : من الان حس عصبانی بودن و ناراحتی دارم چون میخوام تو زودتر خونه بیای. و چون چیزی که میخوام رو بدست نمیارم، ناراحت میشم. من دوست دارم باهم یه قراری بذاریم که جفتمون باهاش موافق باشیم.


صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع