رابطه اراده و مقاومت ضمیر ناخودآگاه، با دم شیر بازی نکنید !

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 42 ثانیه

در مقالات دیگری که در مورد اهمیت قدرت اراده نوشته شد، گفتم که اگر اراده پولادین داشته باشید و بتوانید چیزی را اراده کنید و پای آن بمانید، خوب است ! اما از آن بهتر هم وجود دارد !

در این مقاله، رابطه میان شدت اراده و مقاومت ناخودآگاه را یاد خواهید گرفت تا بتوانید با یک ترفند، مقاومت ناخودآگاه خود را حین تصمیم گیری برای ایجاد تغییر دور بزنید.

جنگ اراده و ناخودآگاه

ناخودآگاه بخشی بسیار قدرتمند در وجود شماست. آنقدر قدرتمند که جنگ با آن اصلا عاقلانه و منطقی به نظر نمیرسد ! یک کودک نابغه ولی لجباز که در عین حال، تمام قدرت الکتریکی و شیمیایی ذهن شما را در دست دارد !  همچنین 93 درصد از فضای ذهن شما را نیز ناخودآگاه در دست دارد. و این یعنی هرچند بتوانید با قدرت اراده بر آن پیروز شوید، اما بهتر است این کار را نکنید و به پر و پای آن نپیچید زیرا به هر حال بخشی از نیروی شما را تلف خواهد کرد !!!

تاکنون چند بار به شدت اراده کرده اید که کاری را انجام ندهید یا تغییری در وجود خود ایجاد کنید ؟ از تغییر رژیم غذایی گرفته تا فراموش کردن کسی که قبلا با آن در رابطه بوده اید یا… .(مقاله اختصاصی کاملترین مرجع ایجاد فراموشی در خود یا دیگران)

اگر خوب دقت کنید، هر بار که اراده شما برای تغییر شدید تر بوده است، شکست شما سریعتر و بزرگتر رخ داده است ! اما چرا ؟

در نبرد عقل و “تصور و احساس”، یا به عبارتی در نبرد خودآگاه با ناخودآگاه، معمولا ناخودآگاه پیروز است ! نکته جالب اینجاست که میتوان یک رابطه ریاضی ساده را میان شدت اراده کردن یک چیز و مقاومت ناخودآگاه در برابر آن، مطرح کرد :

میزان مقاومت ناخودآگاه برای تغییر با توان دوم شدت اراده شما برای تغییر در زمینه آن موضوع، نسبت مستقیم دارد.

اما این به چه معناست ؟ فرض کنید قصد دارید رژیم بگیرید و لاغر شوید، به این جملات نگاه کنید :

  1. اگر با شدت 0 اراده کنید که رژیم بگیرید(یعنی عملا برای شما مهم نباشد که لاغر شوید یا نشوید، زیرا همین که هستید را هم دوست دارید)، در این حالت مقاومت ناخودآگاه هم عملا صفر است یعنی با تصاویر ذهنی یا وسوسه ها، شما را به بیشتر خوردن دعوت نمیکند، زیرا حس آزادی دارد و خیالش راحت است !
  2. اگر با شدت 1 اراده کنید که رژیم بگیرید(یعنی تا حدی برای شما مهم شود که لاغر شوید و از وضع فعلی بدتان بیاید)، در این حالت مقاومت ناخودآگاه 1 است یعنی به اندازه همان اراده، وسوسه خواهید شد و تصاویر غذاهای خوشمزه وارد ذهن شما میشوند !!! عجب کودک لجبازی است این ناخودآگاه !!!
  3. حال فرض کنید با شدت 10 اراده کنید که رژیم بگیرید(یعنی لاغر شدن برای شما بسیار مهم شود) در این حالت مقاومت ناخودآگاه 100 است !!!!! یعنی ناخودآگاه آنقدر سرکش میشود که عملا در برابر کنترل آن عاجز خواهید شد !

آیا متوجه شدید چطور میتوان ناخودآگاه را دور زد !؟

چیزی را اراده و قصد نکنید و نسبت به عملی شدن یا نشدن آن بیتفاوت باشید و همانچیزی که اکنون هست را کاملا دوست بدارید. مثال دیگر اینکه وقتی ناراحت هستید، در حقیقت ناخودآگاه است که ناراحت است زیرا او مسئول تولید احساسات است. پس هرگز به شکل زوری اراده نکنید که حالتان خوب شود ! خیلی آرام و حرفه ای خواسته خود را پیش ببرید تا به جنگ با ناخودآگاه نیفتید!

به همین علت است که وقتی حس گناه به کاری دارید یا از آن واقعا متنفر هستید، سخت تر میتوانید آنرا کنار بگذارید ! پس لج ناخودآگاه را در نیاورید ! (مقاله اختصاصی کاملترین مرجع برنامه ریزی ناخودآگاه توسط خود هیپنوتیزم)صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع