چرا دوباره به کارهایی که قبلا انجام میدادید باز میگردید ؟

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 7 ثانیه

تصمیم میگیرید رشد کنید، اما به سرعت چند روز بعد، به کارهای قبلی خود باز میگردید.

تصمیم میگیرید رژیم غذایی خود را به سبزیجات تغییر دهید، اما به یکباره خود را در مقابل یک بشقاب استیک میابید !

میخواهید رابطه ای را تمام کنید اما مجددا به آن رابطه باز میگردید.

چرا ؟!

homeostasis ها یا مرکز تعادل سیستمهای پیچیده

بدن شما دقیقا مانند یک سیستم پیچیده میماند که به شکل شگفت انگیزی، در هرثانیه میلیاردها چیز را کنترل میکند تا در محدوده ی امن باشند که بقای شما را حفظ میکند. از فشار خون گرفته تا وضعیت سوخت و ساز، تماما توسط ضمیر ناخودآگاه شما طوری کنترل میشوند که از محدوده مجاز خود تجاوز نکنند و در نتیجه شما زنده بمانید.

در این میان، تمام این سیستم پیچیده، نقطه تعادل مشخص و خاصی دارد که برآیند همه این تنظیمات است و اگر از آن دور شوید، تمام سیستم مجددا تمایل نشان میدهد که دوباره به وضعیت قبل بازگردد. نکته مهم درمورد این نقطه تعادل، این است که لزوما هوشمندانه تعیین نشده است ! بلکه بر اساس تجارب قبلی موفق است و ضمیرناخودآگاه فکر میکند چون قبلا برای شما خوب جواب داده، پس کماکان باید ادامه یابد(حال آنکه وضعیت های بهتر ممکن را مد نظر قرار نمیدهد). کاری که برای رشد باید انجام دهید، این است که تغییراتی ایجاد کنید و محل نقطه تعادل سیستم خود را تغییر دهید.

چطور نقطه تعادل سیستم وجودی ام را تغییر دهم ؟

باید بدانید این کار، ذاتا نیازمند اراده ای قوی، و مدتی تلاش، در حالت خارج شده از نقطه تعادل است. ضمیر ناخودآگاه شما تغییر و خروج از مرکز تعادل قبلی را حس میکند به همین علت با آن مخالفت میکند. حتی ممکن است بدن شما مقاومت نشان دهد یا حتی مریض شود ! اما شما باید بر اراده خود باقی بمانید و نقطه تعادل جدید را با قدرت اراده خود، تثبیت کنید.

در این میان، تمرینهای زیادی که در قدرت نامحدود میبینید، به این منظور هستند که این فرآیند تغییر نقطه تعادل، کمی خوشایند تر شود وگرنه اصل داستان همان است که میخواهید با قدرت اراده خود، نقطه تعادل را تغییر دهید. تمرینهایی مانند تصویر سازی ذهنی، خود هیپنوتیزم و تمرینهای مختلف NLP، به شما کمک میکنند که سریعتر و با حس بهتری این روند را انجام دهید و سیستم وجود خود را به نقطه تعادل جدید هدایت کنید.(مقاله اختصاصی مرتبط : چطور ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنید ؟)صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع