ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه چیست ؟ ویژگیهای آنها کدام اند ؟چگونه هردوی آنها را در مسیر موفقیت مورد استفاده قرار دهم ؟

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه و 46 ثانیه

آیا تاکنون ، تقسیم بندی های Conscious و Unconscious را شنیده اید(به ترتیب یعنی ضمیر خود آگاه و ناخودآگاه) ؟
آیا درباره آنها اطلاعات دارید ؟
آیا تفاوتهای آنها را میدانید ؟

اطلاع در مورد ساختار مغز، یکی از دانشهای بنیادی است که باید داشته باشید و در این مقاله به بررسی این دو بخش از مغز و معرفی آن خواهم پرداخت. شما باید بدانید که باورها، احساسات و یا عادات در کدام بخش از ذهن قرار دارد و چگونه میتوان آنها را تغییر داد. همچنین باید بدانید که مفهوم این دو بخش چیست و به چه صورت عمل میکنند.

ساختار مغز

مغز به دو قسمت ضمیر خود آگاه یا همان Conscious و همچنین ضمیر ناخودآگاه یا Unconscious تقسیم میگردد. بخش خودآگاه، همان بخشی است که اگر بگویم حاصل ضرب 9 در 4 چه میشود(محاسبات ریاضی و منطقی ) به سرعت پاسخ را برای شما فراهم خواهد کرد. این بخش کنترل همه اعمالی را که آگاهانه انجام میدهید برعهده دارد. مثلا وقتی تصمیم میگیرید که پای خود را حرکت دهید، بخش خودآگاه این کار را انجام داده است زیرا حین انجام آن صد در صد آگاه و بیدار و در حقیقت هوشیار بوده اید.

ضمیر خودآگاه بعنوان نگهبان مغز نیز شناخته میشود. اگر کسی سعی کند که شما را با باور جدیدی آشنا کند که با باورهای قبلی تعارض دارد،این بخش با آن مخالفت خواهد کرد. مثال دیگر اینکه اگر کسی سعی کند شما را نقد یا نکوهش کند نیز این بخش،آنرا فیلتر خواهد کرد و در برابر آن جبهه خواهد گرفت.

اما ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

بخشی از ذهن که مسئولیت همه کارهای بدون فکر و آگاهی شما را دارد، ناخودآگاه نامیده میشود. بعنوان مثال، همین اکنون که این متن را میخوانید قلب شما، کنترل دمای بدن شما، تنفس شما و هزاران بخش دیگر، بصورت اتوماتیک انجام میگردد و شما هیچ فکری درباره آنها نمیکنید. اما بمحض اینکه این موارد را خواندید، تنفس شما بصورت خودآگاه شده است و بصورت ارادی تنفس میکنید. همچنین، پس از اندکی،مجددا ضمیر ناخودآگاه کنترل تنفس شما را به عهده خواهد گرفت.(مقاله مقایسه خود آگاه و ناخودآگاه)

بخش ناخودآگاه، کنترل کننده احساسات نیز هست. اگر بعضی اوقات بدون اینکه بدانید چرا، حس بدی دارید، این کار را ضمیر ناخودآگاهتان انجام داده است. ضمیر ناخودآگاه خاطرات و باورهای شما را نیز در خود ذخیره میکند.

راه صحیح برای تغییر یک باور این است که اول ضمیر خودآگاه را، که مانند نگهبان مغز میماند، بصورت منطقی یا با تکنیکهایی مانند هیپنوتیزم قانع کنید که باور جدید را قبول کند. با این کار، باور مربوطه به ضمیر ناخودآگاه وارد شده و میتواند مورد قبول واقع گردد.

بعنوان یک تمرین، از شما میخواهیم در جایی ساکت بصورت ریلکس نشسته و بصورت ارادی و با آگاهی تنفس کنید. توجه کنید که چگونه بخش خودآگاه، کنترل تنفس شما را به عهده گرفته است. اما پس از اندکی، کم کم با توجه نکردن به تنفس، نفس کشیدن شما به امری غیر ارادی تبدیل شده و ضمیر ناخودآگاه همانند یک سیستم کنترل پرواز اتوماتیک، شما را کنترل میکند !

برای اینکه در مسیر موفقیت، پیشرفت کنید، باید به خوبی بدانید که این دو بخش از ذهن، چگونه کار میکنند. اگر با طرز کار آنها آشنا باشید، میتوانید از قدرت هردوی آنها در مسیر موفقیت بهره ببرید !

یکی از مثالهایی که چگونه میتوانید از شناخت این دو بخش در زندگی خود بهره ببرید، کنترل احساسات است. از آنجاییکه احساسات توسط بخش ناخودآگاه مغز شروع و کنترل میشوند، غیر ممکن است که بتوانید آنها را متوقف کنید. اما دانستن اینکه، ضمیر خودآگاه است که فکر ها را (که دلیل اصلی آغاز احساسات هستند) در ذهن شما پدید می آورد، باعث میشود که شما با کنترل و تحت نظر داشتن فکر ها و تفسیرهای درونیتان، بتوانید احساسات را کنترل کنید.(مقاله اختصاصی مربوط به تغییر عادات و برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه)صفحه اول مشاهده مقالات صوتی دسته بندی مقالات مقالات اختصاصی جادوگر(برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه) دوره های جامع